Atraumatyczne usuwanie zęba - ektrakcja

Wyrażenie atraumatyczna ekstrakcja stało się bardzo modne wraz z rozwojem i coraz większym rozpowrzechnieniem leczenia implantologicznego. Co ono właściwie oznacza?
Atraumatyczna ektrakcja zęba polega na jego jak najdelikatniejszym usunięciu, z minimalnym uszkodzeniem sąsiadujących tkanek - kości i dziąseł. Każde usunięcie zęba powinno być przeprowadzone na tyle delikatnie na ile jest to możliwe. Udowodniono jednak, że usuwanie zęba w standardowy sposób może powodować większe naprężenia w tkance kostnej niż ektrakcja specjalnie do tego zaprojektowanymi narzędziami. O ile w odcinku bocznym nie ma to większego znaczenia to w przypadku zębów przednich w strefie estetycznej, planując wszczepianie implantów zęby powinny być usuwane w sposób wyjątkowo delikatny.

Jak wygląda przebieg usuwania zęba w sposób atraumatyczny:

  • Lekarz stomatolog po standardowym znieczuleniu pacjenta uwalnia ząb od sąsiadującego dziąsła specjalnym narzędziem, a następnie luzuje korzeń w zębodole z minimalnym naciskiem na tkankę kostną. Po naruszeniu stabilności korzenia lekarz usuwa ząb kleszczami z jak najmniejszym naciskiem na wyrostek kostny. W przypadku zębów wielokorzeniowych często wskazane jest rozseparowanie korzeni w celu jak najdelikatniejszego ich usunięcia. Po ekstrakcji, jeśli nie jest planowana natychmiastowe wszczepienie implantu zabezpiecza miejsce po korzeniu stożkiem kolagenowym i w razie potrzeby zamyka dojście do zębodołu szwami lub przeszczepem tkanki miękiej. Zabieg kończy laserowa biostymulacja pozwalająca na szybsze i mniej bolesne gojenie rany.

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy atraumatyczne usunięcie zęba jest bolesne? - atraumatyczna ekstrakcja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak zwykłe usunięcie zęba, jednak w porównaniu do niego jest ona dużo mniej nieprzyjemna z racji bardzo delikatnego obchodzenia się z sąsiadującymi tkankami, przez lekarza stomatologa.
  • czy atraumatyczne ekstrakcje nie trwają dłużej niż zwykłe? - wszystko zależy od stanu zęba i jego umocowania w tkance kostnej. Często atraumatyczne usuwanie zęba trwa dłużej niż zwykła ekstrakcja, ale w zamian jest to rekompensowane lepszym gojeniem i mniejszym zanikiem kostnym w miejscu po usunięciu zęba.
  • na czym polega zachowanie zębodołu po ekstrakcji? - procedura zachowania zębodołu po usunięciu zęba może polegać na uzupełnieniu zębodołu materiałem kościotwórczym lub stożkiem kolagenowym oraz zamknięciu rany szwami lub przeszczep tkanki miękiej w celu zamknięcia zębodołu.

 

delikatne usuniecie zeba

atraumatyczne ekstrakcje

atraumatyczne usuwanie zebow


Copyright © 2017 - Vita-Dent Dentysta Wrocław