Mosty na implantach

Mosty na implantach - czy to cyrkonowe czy tradycyjne licowane na metalu są bardzo dobrym rozwiązaniem protetycznym w przypadku braków zębowych w okolicy kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Zalety takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnych mostów to przede wszystkim:

 • brak konieczności szlifowania zębów filarowych
 • zapobieganie zanikowi kości po brakującym zębie
 • jest to rozwiązanie najbardziej zbliżone do naturalnego uzębienia

Pytania i odpowiedzi na temat kwalifikacji pacjentów do leczenia implantologicznego oraz opis jego rodzajów znajdą Państwo na stronie opisującej ogólne wskazania do implantacji. Poniżej opisujemy przebieg leczenia implantoprotetycznego umożliwiającego odbudowanie braków zębowych za pomocą mostu umocowanego na implantach. Leczenie takie umożliwia uzupełnienie braków zębowych pracą na stałe zacementowaną w ustach w sytuacji, gdy brak jest naturalnych zębów filarowych.
Aby wykonać most protetyczny cementowany na implantach, należy po zabiegu implantacji odczekać od 3 do 6 miesięcy w celu zrośnięcia się implantów z kością. Po tym okresie przeprowadza się identyczne procedury jak w przypadku koron na implantach:

 • etap pierwszy (rys.1): lekarz stomatolog po wykonaniu znieczulenia nacina błonę śluzową nad implantami i odkręca śruby zamykające znajdujące się na implantach. Następnie w ich miejsce przykręca śruby gojące mające za zadanie wygoić zranioną błonę śluzową nad implantem oraz uformować jej odpowiedni estetyczny kształt.
 • etap drugi (rys.2): po upływie 10~14 dni od momentu założenia śrub gojących dziąsło jest już wygojone. Lekarz stomatolog odkręca śruby gojące i przykręca do implantu tzw. transfery wyciskowe, których zadaniem jest dokładne odwozorowanie warunków w jamie ustnej i określenie pozycji implantu na przyszłym modelu odlewanym przez technika. Po umieszczeniu transferów lekarz pobiera wyciski. Wizytę kończy ponowne przykręcenie śrub gojących dziąsło.
 • etap trzeci (rys.3): technik protetyczny na podstawie wycisków dostarczonych z gabinetu implantologicznego odlewa w laboratorium model i umieszcza w nim analogi implantów. Gotowy model stanowi wierne odwzorowanie warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Implanty na modelu są umieszczone dokładnie tak jak w ustach pacjenta. Następnym krokiem technika jest przykręcenie łączników protetycznych i przygotowanie na nich gotowych koron porcelanowych. W zależności od wyboru pacjenta mogą to być korony porcelanowe licowane na metalu lub pełnoceramiczne korony cyrkonowe które charakteryzują się największą możliwą estetyką.
 • etap czwarty (rys.4): na ostatniej wizycie lekarz stomatolog przykręca łączniki protetyczne do implantów i sprawdza dopasowanie, kształt oraz kolor nowych koron protetycznych. Po zacementowaniu mostu implantologicznego na stałe, lekarz instruuje informuje pacjenta o sposobie higieny wokół implantów i konieczności regularnych wizyt kontrolnych.

Najczęściej zadawane pytania:

 • jak należy dbać o mosty zacementowane na implantach? - sposób dbania o higienę mostów cementowanych na implantach nie różni się od sposobu utrzymywania higieny własnych zębów. Należy jednak pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych podczas których lekarz stomatolog wykona profesjonalne oczyszczanie zębów.
 • jaka jest trwałość implantów i zacementowanych na nich mostów? - przy prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej trwałość implantu jest równa trwałości własnych zębów. W przypadku uszkodzenia korony na implancie zawsze może zostać ona ściągnięta, a na jej miejsce można wykonać nową koronę - nie wpływa to na trwałość implantu.
 • czy mosty cyrkonowe są tak samo wytrzymałe jak mosty wykonane z metalu? - prawidłowo zaplanowany i wykonany most z tlenku cyrkonu jest tak samo wytrzymały jak most na podbudowie metalowej. Na trwałość mostu cyrkonowego udzielana jest pełna 2-letnia gwarancja - identyczna jak przy standardowych mostach porcelanowych. Jest to możliwe dzięki bardzo dużej wytrzymałości takich prac. Dodatkową zaletą jest perfekcyjny efekt estetyczny praktycznie niemożliwy do uzyskania przy mostach metalowych.
 • ile czasu trwa wykonanie mostu na implantach? - zwykle od momentu zagojenia dziąsła i pobrania wycisków do wykonania gotowego mostu upływa około 4-6 dni. Czasami przy większych, bardziej rozległych pracach czas ten może ulec wydłużeniu o 2-3 dni. Przy większych mostach protetycznych często konieczna jest dodatkowa wizyta podczas której lekarz stomatolog sprawdza gotowy szkielet mostu w ustach pacjenta. Dopiero po tym etapie most jest licowany porcelaną w laboratorium i przygotowany do cementowania na stałe.
Mosty porcelanowe na implantach

Rys. 1

mosty cyrkonowe - implanty Wrocław

Rys. 2

Mostek implantologia Psie Pole

Rys. 3

Mostek implantologia Psie Pole

Rys. 4


Copyright © 2017 - Vita-Dent Dentysta Wrocław