Aparat stały Wrocław

Aparaty stałe są powszechnie stosowanymi narzędziami do ustawiania zębów we właściwej pozycji. Aparaty te, są nazywane stałymi, ponieważ pacjent nie jest w stanie ściągnąć aparatu bez pomocy ortodonty. Dzięki ciągłej sile przyłożonej do zębów, korekta wady może nastąpić szybciej i precyzyjniej, niż przy użyciu aparatów ruchomych (ściąganych). Najczęściej stosowanym aparatem w ortodoncji jest aparat stały cienkołukowy Rys 1. Oprócz powyższego, ortodonci często korzystają z aparatów stałych takich jak: Zawias Herbsta, Aparat Hyrax lub Dystalizer.

Aparat stały metalowy
Zamki ortodontyczne metalowe – są to elementy ze stali austenicznej. wyróżniają się znakomitymi właściwościami fizycznymi oraz odpornością na obciążenia. Dzięki temu lekarz ortodonta jest w stanie zamontować aparat, który utrzymuje się w niekorzystnych warunkach jamy ustnej przez wiele miesięcy.
czytaj więcej:

Aparat stały metalowy

Aparat stały estetyczny
Zamki ortodontyczne estetyczne – są to elementy wytwarzane z tlenków glinu lub tlenków cyrkonu. Estetyczny wygląd zapewnia kolor zbliżony do koloru szkliwa. Pomimo mniejszej wytrzymałości mechanicznej, zamki estetyczne cieszą się dużym powodzeniem ze względu na walory estetyczne.
czytaj więcej:

Aparat stały estetyczny

Pierścień ortodontyczny
Pierścienie ortodontyczne – są to specjalne elementy mocowane na zęby trzonowe. Obecnie lekarze ortodonci często zastępują pierścienie zamkami dedykowanymi do zębów tylnych. Pierścienie ortodontyczne znajdują zastosowanie tam, gdzie nie można zamontować nowoczesnych zamków.
czytaj więcej:

Elementy dodatkowe

Zanim aparat zostanie zamontowany…

Na leczenie aparatem stałym składa się kilka etapów. Pierwszym i najważniejszym jest określenie, czy leczenie ortodontyczne jest potrzebne oraz zaplanowanie jego przebiegu. Trzeba pamiętać, że aparat jest tylko narzędziem w rękach lekarza, które bez odpowiedniego planu i wiedzy może wyrządzić wiele szkód. Po omówieniu i zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, aparat jest montowany na zęby. Od tego czasu zaczyna się właściwe leczenie polegające na comiesięcznej kontroli i aktywacji poszczególnych elementów aparatu w celu prawidłowego ustawienia zębów. Ostatnim etapem leczenia aparatem stałym jest jego demontaż.
Aparat stały

Niezależnie czy wybierzesz aparat stały metalowy czy estetyczny, leczenie powinno zająć tyle samo czasu

Aparat stały często zadawane pytania
  • Jak długo trwa leczenie aparatem stałym? Leczenie ortodontyczne przeciętnie zajmuje 18 – 24 miesięcy. Okres ten jest zależny od nasilenia wady oraz rodzaju aparatu. Odpowiedni aparat dobrany do wady ortodontycznej pacjenta pozwala skrócić czas nawet o 6 miesięcy. Omawiając plan postępowania, lekarz dokładnie określa sposób oraz czas jaki zajmie leczenie ortodontyczne. Po wyprostowaniu zębów konieczna jest jeszcze faza retencji.
  • Czy leczenie aparatem stałym jest bolesne? Nie. Leczenie ortodontyczne przebiega przy użyciu minimalnych sił, co zapewnia maksymalny komfort podczas terapii. Odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną, jednak większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości w trakcie terapii. Zdarzają się pacjenci odczuwający lekki dyskomfort w akcie żucia, które przemijają w ciągu kilku dni.
  • Czy aby rozpocząć leczenie muszę konieczne usunąć jakieś zęby? Usuwanie zębów w większości wypadków niekorzystnie wpływa na profil twarzy pacjenta, czego staramy się uniknąć. W naszym gabinecie, tylko wyjątkowe sytuacje są wskazaniem do usunięcia zębów. Kładziemy duży nacisk na estetykę i harmonię zgryzu, której uzyskanie rzadko idzie w parze z usuwaniem zębów.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę