Podcięcie wędzidełka wargi lub języka

Przerosłe wędzidełko wargi górnej, dolnej, języka może być przyczyną wielu różnych komplikacji zdrowotnych jak i funkcjonalnych, do najczęstszych zalicza się:

  • powstanie szpary pomiędzy siekaczami - tzw. diastema
  • recesje dziąseł w sąsiedztwie wędzidełka wargi
  • zaburzenia zgryzu lub wymowy

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest chirurgiczne podcięcie przerośniętego, zbyt dużego wędzidełka. Zabieg - jeśli są do niego wskazania lecznicze powinien być wykonywany jak najszybciej po diagnozie, tak aby przerosłe wędzidełko nie powodowało niekorzystnych zmian opisanych powyżej.

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy podcięcie wędzidełka jest bolesne? - podcięcie wędzidełka, tak jak wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
  • skąd mam wiedzieć czy muszę podcinać wędzidełko? - najprostszym sposobem aby mieć pewność iż należy podciąć wędzidełko jest konsultacja u lekarza stomatologa. Często wędzidełka są podcinane ze wskazań ortodontycznych przy rozpoczynaniu leczenia ortodontycznego. Uwagę na zbyt rozwinięte wędzidełko może zwrócić też logopeda. Prostym testem jest tzw. test pociągania - przy pociągnięciu wargi górnej lub dolnej w miejscu w którym wędzidełko dochodzi do dziąsła nie powinno być widoczne zbielenie dziąsła. Jeśli jest widoczne przejaśnienie dziąsła wówczas warto skonsultować się lekarzem stomatologiem.
Podcięcie wędzidełka Wrocław


Copyright © 2017 - Vita-Dent.pl