Protezy bezklamrowe na zatrzaskach

Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie posiadają widocznych metalowych klamer - tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia. Utrzymanie protez szkieletowych bezklamrowych zapewnione jest dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju zatrzasków, zamków, zasuw lub magnesów.

Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:

  • pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wstępne wyciski masą wyciskową. Następnie przystępuje do przygotowania zębów filarowych przeznaczonych do utrzymania zatrzasków lub zamków protezy szkieletowej.
  • druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki metalowego szkieletu protezy szkieletowej oraz koron wraz z zatrzaskami na zębach filarowych.
  • trzecia wizyta: lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową i korony z zatrzaskami w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi oraz cementuje zatrzaski utrzymujące protezę szkieletową.

Najczęściej zadawane pytania:

  • na czym polega przygotowanie zębów pod zatrzaski? - aby przymocować zatrzask trzeba oszlifować ząb filarowy i założyć na niego koronę porcelanową z przymocowanym do niej zatrzaskiem. Tylko w ten sposób zapewniona może być odpowiednia wytrzymałość i estetyka takiego uzupełnienia.
  • czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych? - nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest to najlepsze rozwiązanie protetyczne wśród ruchomych protez. Z powodu podparcia i utrzymywania protezy szkieletowej na klamrach i zatrzaskach, w jamie ustnej pacjenta muszą znajdować się własne zęby, które mogą posłużyć jako filary pod klamry i zatrzaski.

Zdjęcia w przygotowaniu


Copyright © 2017 - Vita-Dent Dentysta Wrocław