Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny składa się z zmineralizowanych warstw płytki nazębnej. Początkowo jego odkładanie na zębach przebiega bezobjawowo, lecz w miarę powiększania swych rozmiarów może powodować wiele chorób m.in. zapalenie i krwawienie dziąseł, próchnicę czy rozchwianie zębów. Aby tego uniknąć należy dokładnie oczyszczać zęby z płytki nazębnej oraz regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym. Rozróżniamy kamień nad- i poddziąsłowy. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:

Usuwanie kamienia naddziąsłowego:

  • pierwsza wizyta: higienistka stomatologiczna za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwa kamień nazębny, następnie szczotkuje - poleruje oczyszczone powierzchnie. Ponieważ miejsca po usuniętym kamieniu są zdemineralizowane przez bakterie płytki nazębnej po każdym skalingu wskazane jest przeprowadzenie zabiegu kontaktowej fluoryzacji zębów w celu wzmocnienia szkliwa ograniczenia nadwrażliwości pozabiegowej.

Usuwanie kamienia poddziąsłowego:

  • pierwsza wizyta: przed usuwaniem kamienia lekarz stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe celem bezbolesnego przebiegu zabiegu a następnie za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwa kamień podddziąsłowy. Po zabiegu zakłada opatrunek na dziąsła i przepisuje odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej. W przypadku bardzo głęboko umieszczonego kamienia nazębnego czasami konieczne okazuje się dodatkowe oczyszczanie narzędziami ręcznymi. Kieszonki dziąsłowe w okolicy usuniętego kamienia o głębokości ponad 5mm są wskazaniem do dezynfekcji powierzchni korzeni za pomocą lasera - fotoaktywnej dezynfekcji PAD, co znacznie polepsza prognozy wyleczenia stanu zapalnego dziąseł.

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy usuwanie kamienia uszkadza szkliwo? - prawidłowo przeprowadzony skaling złogów kamienia nazębnego nie jest szkodliwy dla szkliwa zębów.
  • jak często należy usuwać kamień? - częstotliwość usuwania kamienia nazębnego jest zależna od poziomu higieny jamy ustnej oraz od składu śliny - im więcej związków mineralnych zawiera ślina tym większe jest odkładanie kamienia; w zależności od predyspozycji pacjenta do odkładania kamienia skaling złogów zwykle robi się co 6~24 miesiące.
  • czy zabieg usuwania kamienia jest bolesny? - zabieg ten dzięki zastosowaniu końcówki ultradźwiękowej jest bezbolesny. Po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość zębów, która zwykle zanika w ciągu doby od zabiegu, w celu ograniczenia nadwrażliwości po zabiegu przeprowadza się kontaktową fluoryzację zębów.

 

Skaling kamienia nazębnego Wrocław

 

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia poddziąsłowego


Copyright © 2017 - Vita-Dent Dentysta Wrocław