Pionowe wady zgryzu – Zgryz otwarty

Zgryz otwarty jest złożoną wadą, która przede wszystkim kojarzy się niedostatecznym zachodzeniem na siebie zębów siecznych. Przednia część uzębienia jest faktycznie miejscem, w którym zgryz otwarty manifestuje się najczęściej. Nie zawsze jednak prawidłowe schodzenie się zębów dolnych i górnych w linii okluzji oznacza brak zgryzu otwartego. U większości pacjentów zgryz otwarty ma postać zakamuflowaną. Oznacza to, że wraz z rozwojem, organizm samoistnie prowadzi do sytuacji, w której nadmierne wyrzynanie zębów przednich powoduje zamaskowanie wady. Efektem takiego działania jest nieestetyczny uśmiech, nadmiernie eksponowane zęby przednie wraz z dziąsłami.

Zgryz otwarty Wrocław

Przyczyny powstawania zgryzu otwartego

Zgryz otwarty podobnie jak każda wada ortodontyczna może być spowodowana przez czynniki genetyczne lub środowiskowe. Oznacza to, że dzieci pacjentów z „zespołem twarzy długiej”, zgryzem otwartym, nadmiernym eksponowaniem zębów przednich, najprawdopodobniej będą dotknięte podobną wadą. Niekorzystny, dziedziczony wzorzec wzrostu może zostać zdiagnozowany już na etapie uzębienia mlecznego. Poza czynnikami genetycznymi, bardzo ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe – takie jak ssanie palca, ssanie smoczka, niedrożność dróg oddechowych, wypychanie języka, niemowlęcy typ przełykania. Powyższe przyczyny zgryzu otwartego mogą w różnym stopniu nasilać wadę, jednak odpowiednio szybko diagnoza, może zahamować postęp nieprawidłowości i przywrócić harmonijny zgryz. Uważa się, że nieprawidłowości zdiagnozowane przed 4 rokiem życia, mogą samoistnie ulec korekcie, po wyeliminowaniu czynnika sprawczego.

Leczenie

Zgryz otwarty należy do wad, które leczy się najtrudniej. Podstawowym rozgraniczeniem, którym kieruje się ortodonta podczas wyboru sposobu leczenia każdej wady jest wiek. W przypadku wad pionowych rozgraniczenie przedstawia się następująco:
  1. Pacjenci na wczesnym etapie rozwoju

    Pacjenci do etapu późnego uzębienia mlecznego zwykle są leczeni przez wyeliminowanie czynników środowiskowych powodujących otwieranie się zgryzu. W przypadku czynników takich jak ssanie palca czy nieprawidłowe wypychanie języka przeważnie stosuje się zaporę dla języka, która w krótkim czasie znakomicie niweluje niekorzystne przyzwyczajenia. Jeżeli do złych nawyków ssania palca dochodzi tylko w nocy, pomocne może okazać się mechaniczne zablokowanie ręki piżamką.
  2. Pacjenci w trakcie rozwoju

    Do tej grupy należą przede wszystkim pacjenci w trakcie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe oraz ze wczesnym stałym uzębieniem. Również w tej grupie mogą występować złe nawyki, które można eliminować za pomocą ćwiczeń oraz różnego rodzaju aparatów ruchomych. Ponadto leczenie zgryzu u pacjentów z niekorzystnym wzorcem wzrostu można przeprowadzić za pomocą:
    1. aparatów zewnątrzustnych typy headgear,
    2. szyn nagryzowych,
    3. łuków podniebiennych i językowych.
    Stosowanie powyższych aparatów ma przede wszystkim na celu hamowanie pionowego wzrostu zębów w tylnym odcinku uzębienia.
  3. Pacjenci dorośli

    Tę grupę można leczyć aktywnie wpływając na ukształtowane uzębienie. Podczas podejmowania decyzji należy rozważyć zarówno kwestie przywrócenia funkcji, jak również uwzględnić estetykę. Leczenie przez ekstruzję (nadmierne wyrzynanie) zębów przednich często prowadzi do niekorzystnego estetycznie eksponowania zębów siecznych zarówno w uśmiechu, jak i w spoczynku. Inną metodą leczenia jest intrudowanie (wciskanie) zębów trzonowych, które powoduje domykanie zgryzu na zasadzie działania klina. Powyższe działanie korzystnie wpływa na profil pacjenta, ponieważ żuchwa przesuwa się do przodu i do góry (przeciwnie do wskazówek zegara) – co uwydatnia bródkę, poprawiając estetykę profilu. Schemat leczenia dostępny z boku (Ryc. – Zgryz otwarty przedni – leczenie)
Leczenie ortodontyczne aparatem stałym

Zgryz otwarty przed leczeniem

Zgryz otwarty - leczenie ortodontyczne Wrocław

Zgryz otwarty intruzja zębów bocznych

Zgryz otwarty - ortodoncja Wrocław

Zgryz otwarty – anteriorotacja

Leczenie zgryzu otwartego Wrocław

Zgryz otwarty po leczeniu

Pionowe wady ortodontyczne – Najczęściej zadawane pytania:

Częste pytania o aparat stałe estetyczny
  • W jakim wieku należy udać się na pierwszą konsultację ortodontyczną ? Na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ortodonta jest w stanie ocenić ustawienie zębów mlecznych można przeprowadzić w wieku 3,5 – 4 roku. Wizyta ta służy identyfikacji niekorzystnych nawyków takich jak ssanie palca/smoczka, niekorzystne wypychanie języka, przerost języka, oddychanie przez usta. Ocena powyższych czynników pozwoli wyeliminować efekty niekorzystnych nawyków i przywrócić właściwy kierunek rozwoju uzębienia.
  • Kiedy wiadomo, że u dziecka może rozwinąć się zgryz otwarty ? Ocenę rozwoju zębów i kości najlepiej kontrolować regularnie od wieku pełnego uzębienia mlecznego. W wieku 5-6 lat można już zauważyć pierwsze wstępne oznaki świadczące rozwoju zębów i kości w kierunku zgryzu otwartego. W przypadku zaobserwowania niekorzystnych cech, lekarz często zaleca podjęcie działań mających na celu korektę wzrostu w zakresie pionowym. Korekta ta w przypadku zgryzów otwartych zwykle ma na celu hamowanie nadmiernego wyrzynania się zębów trzonowych.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę