Fotoaktywna dezynfekcja dziąseł PAD

Paradontoza, stan zapalny dziąseł zarówno przy własnych zębach jak i przy implantach ma najczęściej podłoże bakteryjne. Choroba ta zwykle ma przewlekły charakter z okresami zaostrzenia i łagodzenia, zawsze jednak prowadzi do stopniowego niszczenia i zanikania tkanki kostnej w rejonie krwawiących dziąseł. Jest to istotne zwłaszcza przy implantach, które są szczególnie narażone na zanik kości z powodu braku mechanizmów obronnych takich, jak przy własnych zębach. Leczenie krwawienia z dziąseł polega na usunięciu kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego, fotoaktywnej dezynfekcji dziąseł PAD oraz dokładnym instruktażu higieny jamy ustnej pacjenta, aby uniknąć powracania problemu w przyszłości. Samo usunięcie złogów kamienia często jest niewystarczające do zagojenia dziąseł. Powodem są bakterie, które mimo usunięcia kamienia dalej pozostają w kieszonkach dziąsłowych. Dopiero zastosowanie PAD pozwala na całkowite usunięcie bakterii z nawet najgłębszych kieszonek i umożliwienie rozpoczęcie gojenia. Działanie fotoaktywnej dezynfekcji polega na zastosowaniu fotouczulacza a następnie aktywacji go laserem o długości fali 635nm. Cząstki fotouczulacza przywierają do komórek bakterii i po aktywowaniu go laserem powodują wydzielanie dużej ilości wolnych rodników niszczących bakterie. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • Lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna wykonuje zabieg usuwania kamienia nazębnego, polerowania powierzchni zębów i ewentualnej fluoryzacji.
  • Następnie wstrzykuje do kieszonek przyzębnych objętych stanem zapalnym błękit toluidyny i odczekuje 3 minuty w celu wniknięcia fotouczulacza do ścian komórkowych bakterii.
  • Po 3 minutach lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna naświetla laserem kieszonki dziąsłowe z fotoulczulaczem niszcząc bakterie.
  • Zabieg kończy wypłukanie martwych bakterii z kieszonek dziąsłowych. W przypadku dużych zmian chorobowych zaleca się powtórzenie zabiegu po okresie 1 tygodnia.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy zabieg fotoaktywnej dezynfekcji jest bolesny? – zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Światło lasera o długości 635nm wnika w tkanki nie wywołując żadnych uszkodzeń, natomiast fotouczulacz – błękit toluidyny wiąże się i uszkadza tylko komórki bakteryjne nie naruszając własnych tkanek.
  • Czy fotoaktywną dezynfekcją można leczyć paradontozę? – jedną z przyczyn paradontozy są bakterie chorobotwórcze bytujące w kieszonkach dziąsłowych. Fotoaktywna dezynfekcja wspomaga leczenie paradontozy i krwawienia dziąseł poprzez eliminację bakterii ale w celu trwałego wyleczenia konieczne są też regularne wizyty higienizacyjne i umiejętne utrzymywanie czystości higieny jamy ustnej.
fotoaktywna dezynfekcja Wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę