Aparat stały kosmetyczny (estetyczny)

Aparat stały estetyczny jest najczęściej wybieranym aparatem przez pacjentów, którym zależy na dużej estetyce podczas leczenia ortodontycznego. Istnieje wiele rodzajów aparatów estetycznych, pośród których możemy wymienić aparaty szafirowe, kryształowe, porcelanowe oraz ceramiczne. Różnice między nimi są niewielkie, i wszystkie doskonale nadają się do przeprowadzenia terapii ortodontycznej. Ze względu na różnicę materiałów, z których są wykonane aparaty kosmetyczne, czas leczenia może się nieznacznie wydłużyć względem aparatów klasycznych, metalowych. Aparaty estetyczne są wykonane z materiału mniej wytrzymałego niż metal, dlatego ich awaryjność w porównaniu do klasycznych zamków metalowych jest większa. Aby zapewnić optymalną wytrzymałość zamków estetycznych, producenci musieli zwiększyć masę i rozmiar zamka poprzez dołożenie materiału tworzącego zamek. W wyniku tego zabiegu, ilość miejsca zajmowanego przez aparat (pomiędzy zębami a wargą) również uległa powiększeniu, dlatego czas adaptacji tkanek miękkich jest minimalnie większy w stosunku do aparatów metalowych. Podczas leczenia ortodontycznego wymagana jest bardzo dobra higiena jamy ustnej. W naszym gabinecie, na każdej wizycie oceniamy poziom higieny. Pacjenci których poziom higieny nie jest na zadowalającym poziomie, przed podjęciem leczenia powinni poprawić technikę czyszczenia zębów. aby efekt estetyczny aparatu nie został zniweczony przez osady zalegające dookoła zamków.
Leczenie estetycznym aparatem stałym

Aparat ortodontyczny stały estetyczny – Najczęściej zadawane pytania:

Częste pytania o aparat stałe estetyczny
  • Czy wydłuża się czas leczenia przy stosowaniu aparatów estetycznych ? Nie, czas leczenia jest bardzo zbliżony. Mogą występować nieznaczne różnice przy stosowaniu któregoś z typu zamków, jednak te różnice są całkowicie pomijalne.
  • Który aparat wybrać metalowy, czy estetyczny ? Z wyjątkiem specjalnych warunków zębowych, wykluczających użycie któregoś typu aparatu, wybór pomiędzy aparatem estetyczny, a metalowym jest kwestią indywidualną pacjenta. Aparat estetyczny jest zazwyczaj wybierany przez pacjentów, którym bardzo zależy na efekcie wizualnym podczas leczenia ortodontycznego ze względu na charakter pracy lub tryb życia.
  • Czy można zastosować aparat estetyczny na przednie zęby, a metalowy, na mniej widoczne zęby tylne? Tak, jest to często stosowane rozwiązanie pozwalające uzyskać estetykę przedniego odcinka łuku, wytrzymałości w tylnym odcinku łuku, w którym siły zgryzowe są większe, a także umiarkowanej ceny.
  • Czy z aparatem estetycznym wiąże się większa częstotliwość wizyt ? Nie, aparaty stałe estetyczne od klasycznych różnią się przede wszystkim tworzywem, z którego są wykonane. W dalszym ciągu czas leczenia jest determinowany głownie przez indywidualną odpowiedź biologiczną pacjenta, na którą rodzaj zamków nie ma żadnego wpływu.
  • Jak należy dbać o aparat stały estetyczny ? Przede wszystkim, należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku stanowi gwarancję prawidłowego przebiegu leczenia, jak również zdrowych zębów po skończonym leczeniu.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę