Wady ortodontyczne

Poza wadami ortodontycznymi związanymi z płaszczyznami (pionową, poprzeczną, przednio-tylną), do naszego gabinetu ortodontycznego zgłaszają się pacjenci z wadami takimi jak stłoczenia zębów, protruzja dwuszczękowa czy nieprawidłowości zębowe. Często są to nieprawidłowości występujące wspólnie z innymi schorzeniami natury ortodontycznej.

Protruzja dwuszczękowa

Jest to stan w którym obie szczęki (szczęka i żuchwa) są ustawione zbyt doprzednio. Taka pozycja szczęk powoduje nadmierne wychylenie zębów siecznych górnych i dolnych oraz niekorzystne uwypuklenie warg. Zdarza się, że protruzja dwuszczękowa występuje w nienasilonej formie, wówczas diagnoza opiera się na zdjęcia cefalometrycznym, które pozwala ustalić relację szczęki i żuchwy do całej twarzoczaszki.

Stłoczenia zębów

Jedną z powszechniejszych wad zębowych spotykanych w gabinecie ortodontycznym należą stłoczenia zębów. Stłoczenia zębów różnicuje się na podstawie ich nasilenia. Wyróżniamy lekki, umiarkowane oraz nasilone stłoczenia. Przyczyną stłoczeń zębów jest przeważnie różnica między ilością miejsca potrzebnego do ustawienia zębów, a ilością kości. Współczesna dieta, a także sposób przygotowania posiłków nie sprzyja stymulacji kości do rozwoju. W efekcie coraz częściej spotykamy się ze stłoczeniami zębów, które aby umożliwić prawidłową funkcję ustawiają się nieprawidłowo pogarszając estetykę uśmiechu oraz funkcję żucia.

Nieprawidłowości zębowe

Obok stłoczeń zębów istnieje wiele innych schorzeń powodujących problemy estetyczne i funkcjonalne narządu żucia. Należą do nich zaburzenia w budowie zębów:
 1. zaburzenia w budowie korzeni zębów
 2. zęby zlane
 3. zbyt duże zęby (wielkozębie)
 4. zbyt małe zęby (małozębie)
 5. zęby zlane oraz zęby zrośnięte
wyróżniamy również nieprawidłowości dotyczące ilości zębów
 1. zbyt duża liczba zębów – zęby nadliczbowe
 2. zbyt mała liczba zębów
 3. zęby dodatkowe
zaburzenia położenia zębów:
 1. rotacja zębów
 2. zamiana pozycji zębów
 3. zęby wychylone
 4. zęby przechylone
Stłoczenia zębów dolnych Ortodoncja

Stłoczenia zębów przed leczeniem

Stłoczenia zębów dolnych po leczeniu

Stłoczenia zębów po leczeniu

Zęby zlane - leczenie ortodontyczne Wrocław

Zęby zlane

Pozostałe wady ortodontyczne – Najczęściej zadawane pytania:

 • Czy leczenie protruzji dwuszczękowej zawsze wymaga usunięcia zębów ?Nie. Podczas pierwszej wizyty ortodontycznej są pobierane wyciski oraz jest wykonywana dokumentacja niezbędna do stworzenia planu leczenia. Dopiero na tej podstawie lekarz ortodonta podejmuje decyzję o postępowaniu leczniczym. Sposób leczenia jest inny dla każdego pacjenta, więc trudno zamykać jakąkolwiek wadę w schematy postępowania.
 • Czy aby rozładować stłoczenia zębów jest wymagane usunięcie zębów ?Nie. Współczesna ortodoncja pozwala radzić sobie ze stłoczeniami na wiele sposobów. Jedną z metod stworzenia brakującego miejsca jest usunięcie zębów, jednak jest to metoda stosowana niezwykle rzadko. Są inne sposoby na prawidłowe uszeregowanie zębów bez konieczności ekstrakcji.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę