Leczenie ortodontyczne – stłoczenia

Stłoczenia zębów są powszechnym zjawiskiem we współczesnym społeczeństwie. Przeważnie stłoczenia są spowodowane kombinacją przyczyn genetycznych i środowiskowych. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, miękka dieta oraz inne czynniki powodują, że kość, w której są zatopione zęby nie rozwija się w sposób pozwalający na pomieszczenie wszystkich zębów.

Wyróżniamy stłoczenia zębów mlecznych oraz stałych.

 • Stłoczone zęby mleczne to dobry powód, aby udać się z dzieckiem do ortodonty i przeprowadzić badanie ortodontyczne. Przeważnie stłoczone zęby mleczne nie wymagają interwencji.
 • Stłoczone zęby stałe utrudniają prawidłowe oczyszczanie i mogą być przyczyną chorób przyzębia. Ponadto stłoczenia zębów zaburzają harmonię zębów pogarszając efekt estetyczny uśmiechu.

Stłoczenia zębów – strategie leczenia

Istnieje wiele sposobów na rozładowanie stłoczeń zębów:

 • lekkie stłoczenia:
  • stripping zębów – jest to zabieg powodujący zmniejszenie szerokości zębów i uzyskanie dodatkowego miejsca potrzebnego do uszeregowania stłoczonych zębów. Ludzkie zęby są zbudowane w sposób pozwalający na „zeszlifowanie” punktów stycznych. Podczas strippingu lekarz ortodonta usuwa niewielką część szkliwa, rzędu 0,1 mm z każdej strony. Siła tego zabiegu tkwi w ilości. Usunięcie niewielkiej ilości szkliwa z każdej strony na każdym z zębów w łuku zębowym, pozwala uzyskać miejsce potrzebne do uszeregowania zębów przy niewielkim stłoczeniu.
  • wychylenie zębów – w przypadku niewielkich stłoczeń i przechylonych zębów rozwiązaniem może być wychylenie zębów. Działanie to pozwala na powiększenie łuku zębowego zapewniając brakujące miejsce.
 • umiarkowane i znaczne stłoczenia::
  • dystalizacja zębów – jest to działanie powodujące przesunięcie bocznych odcinków łuku zębowego do tyłu. Zapewnia to dostateczne miejsce dla zębów przednich Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie. Często pozwala uniknąć usuwania zębów.
  • usunięcie zębów w celu wytworzenia miejsca – są sytuacje, gdy wzajemna relacja zębów górnych i dolnych w połączeniu z nasilonym stłoczeniem zmusza ortodontę do podjęcia decyzji o usunięciu zębów. Zdarza się, że usuwa się zęby wyłącznie w szczęce lub żuchwie, jednak są również sytuacje, gdy trzeba usunąć zęby w obu szczękach jednocześnie. Wszystkie decyzje podejmuje się indywidualnie, mając na względzie jak najlepszy efekt estetyczny oraz zapewnienie prawidłowej funkcji.
Lekkie Stłoczenia zębów

Lekko stłoczone zęby

Umiarkowane stłoczenia zębów

Umiarkowanie stłoczone zęby

Nasilone stłoczenia zębów

Znacznie stłoczone zęby

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę