Protezy szkieletowe acetalowe

Protezy szkieletowe acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z nowego tworzywa stosowanego w stomatologii – acetalu. Acetal jest to materiał termoplastyczny o wysokiej homogenności, odporny na zginanie i łamanie. Dzięki temu protezy acetalowe są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie do klasycznych protez szkieletowych mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta. Ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych. Oto zalety protez acetalowych:
 • dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu są cienkie i estetyczne
 • prawie nie pokrywają podniebienia – zajmują niewiele miejsca w ustach
 • mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
 • nie wywołują reakcji alergicznych
 • nie uciskają dziąseł i podniebienia – nie niszczą wyrostka zębodołowego
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
 • pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego lekarz stomatolog pobiera wyciski masą wyciskową i odsyła je do laboratorium protetycznego.
 • druga wizyta: na tej wizycie lekarz ustala wysokość zagryzania zębów, planuje przebieg płyty protezy oraz wykonuje dodatkowy wycisk niezbędny do maksymalnie dokładnego dopasowania protezy.
 • trzecia wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki acetalowego szkieletu protezy i sprawdza kontakty zębowe, na tym etapie pacjent może ocenić warunki estetyczne próbnej protezy, a także kolor i kształt przyszłych zębów.
 • czwarta wizyta: jest to ostatnia wizyta, na której lekarz sprawdza gotową protezę szkieletową acetalową w ustach pacjenta i po ewentualnych korektach oddaje ją pacjentowi. Wizytę kończy instruktaż higieny nowej protezy.
Najczęściej zadawane pytania:
 • czy są przeciwwskazania do stosowania protez szkieletowych acetalowych? – nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych spośród protez ruchomych. Warunkiem do zastosowania takiej protezy jest obecność własnych zębów które można wykorzystać jako punkty podparcia i utrzymywania protezy za pomocą klamer acetalowych.
 • czy protezy acetalowe są trwalsze niż protezy akrylowe? – tak, protezy szkieletowe acetalowe nie łamią się i nie pękają. Jest to możliwe, gdyż wykonane są z acetalu, który zapewnia większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach niż akryl stosowany do wykonania protez akrylowych.
 • czy w protezach acetalowych można chodzić przez cały czas? – tak, nie ma potrzeby ściągania protez na noc. Ważne jest jednak aby przynajmniej 2 razy dziennie proteza została wyciągnięta z ust i dokładnie umyta. Najlepiej czynność tą przeprowadzać podczas codziennego szczotkowania zębów.
Protezy acetalowe Wrocław Estetyczna proteza acetalowa Protezy szkieletowe acetalowe

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę