Leczenie kanałowe – endodontyczne

Leczenie kanałowe zęba spowodowane jest głęboką nieleczoną próchnicą, która często prowadzi do bólu zęba. Początkowo objawia się to tzw. ćmieniem zęba, nadmierną reakcją na bodźce, np. ciepłe, zimne lub słodkie posiłki. Zapalenie miazgi w początkowych etapach jest możliwe do wyleczenia, natomiast w przypadku braku leczenia zachowawczego na tym etapie, zapalenie miazgi przechodzi w stan nieodwracalny. Objawia się to intensywnymi samoistnymi bólami zęba oraz koniecznością leczenia kanałowego – jest to jedyna metodą na uratowanie zęba. Pozostawienie zęba bez leczenia może prowadzić do powstawania zmian zapalnych w kości znacznie trudniejszych w leczeniu niż zwykłe leczenie endodontyczne. Leczenie endodontyczne – potocznie zwane leczeniem kanałowym, polega na usunięciu zainfekowanej tkanki nerwowo-naczyniowej zęba z kanałów i komory zęba. Jest ono przeprowadzane z powodu zainfekowania miazgi zęba przez bakterie bytujące w ubytkach próchnicowych. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: lekarz stomatolog wykonuje znieczulenie i dokonuje usunięcia miazgi zębowej z kanałów i komory zęba. Następnie wykonuje zdjęcie rtg w celu oceny długości i przebiegu kanałów zęba. Po ocenie radiologicznej lekarz poszerza kanały zębowe i usuwa z nich bakterie oraz resztki miazgi. Wizytę kończy wypełnienie kanałów zębowych oraz wykonanie kolejnego zdjęcia RTG w celu oceny prawidłowości wypełnienia każdego kanału – ważne jest aby kanały zęba były wypełnione materiałem stomatologicznym na całej swej długości. Na koniec wizyty lekarz dentysta zabezpiecza zęba szczelnym opatrunkiem tymczasowym.
  • druga wizyta: lekarz stomatolog biorąc pod uwagę stopień zniszczenia korony zęba przedstawia optymalne możliwości odbudowy leczonego zęba i wspólnie z pacjentem decyduje o przygotowaniu zęba pod wkład koronowo-korzeniowy i założeniu korony porcelanowej lub o założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego UV, które kończy leczenie.
Najczęściej zadawane pytania:
  • czy leczenie endodontyczne jest bolesne? – obecnie dzięki dobremu znieczuleniu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Powszechna opinia o wyjątkowo dużej bolesności leczenia kanałowego ma korzenie z czasów gdy skuteczne znieczulenia nie były powszechnie dostępne i zabiegi przeprowadzano w pełnym odczuwaniu przez pacjenta. W naszej klinice zapewniamy całkowitą bezbolesność wszystkich przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych.
  • na czym polega maszynowe leczenie kanałowe? – maszynowe leczenie kanałowe polega na wykorzystaniu do poszerzenia kanałów mikromotoru endodontycznego – umożliwia on użycie giętkich narzędzi tytanowych i co za tym idzie szersze i dokładniejsze oczyszczenie kanałów. W naszej klinice używamy najwyższej klasy urządzenia endodontycznego Endomaster szwajcarskiej firmy EMS. Urządzenie to posiada wbudowany endometr pozwalający na bieżąco podczas pracy kontrolować prawidłową głębokość kanałów zębowych podczas oczyszczania. Gwarantuje to najwyższą precyzję leczenia.
  • jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym? – zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia struktury zęba oraz zabezpieczenia go przed pękaniem wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym – taka odbudowa zapewnia pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.
  • jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego? – niestety alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorbcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna dlatego zawsze jeśli jest taka możliwość korzystniej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolącego zęba.
  • czy po leczeniu kanałowym ząb może dalej boleć? – zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy. Nadwrażliwość jeśli w ogóle wystąpi to zwykle ustępuje samoistnie zwykle po kilku dniach po leczeniu.
Nowoczesna endodoncja we Wrocławiu Leczenie kanałowe Wrocław Maszynowe leczenie kanałowe

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę