Leczenie zębów u kobiet w ciąży

„Jedna ciąża – jeden stracony ząb” – powiedzenie takie przez długi czas miało usprawiedliwiać pogorszenie stanu uzębienia u kobiet w ciąży. Tymczasem przy odpowiedniej profilaktyce, wizytach kontrolnych stan uzębienia w trakcje ciąży wcale nie musi ulec pogorszeniu! Z powodu wahań hormonalnych u kobiet ciężarnych zdarza się, że dziąsła ulegają rozpulchnieniu i częściej są narażone na stany zapalne czy krwawienie podczas szczotkowania. Jest to bezpośrednią przyczyną większej akumulacji płytki nazębnej i co za tym idzie zwiększonego ryzyka próchnicy zębów. Wiele kobiet boi się odwiedzać gabinet stomatologiczny w trakcie ciąży aby przypadkiem nie zaszkodzić dziecku, czasami znoszą dość długo dolegliwości bólowe co jest jeszcze bardziej szkodliwe dla organizmu. W trakcie ciąży można bezpiecznie wykonywać większość zabiegów stomatologicznych w sposób całkowicie bezpieczny dla dziecka i mamy. Optymalnie aby pierwsza wizyta odbyła się już w trakcie planowania potomstwa lub jak najszybciej po informacji iż jest się w ciąży. Takie postępowanie umożliwi bezpieczne rozplanowanie całej opieki stomatologicznej na czas trwania ciąży. Najczęściej zadawane pytania:
  • kiedy najlepiej jest wykonywać leczenie zębów w czasie ciąży? – na pierwszą wizytę warto zgłosić się już w momencie planowania urodzenia dziecka, jeśli nie jest to możliwe to najlepiej zgłosić się na kontrolę jak najwcześniej, aby lekarz mógł zaplanować ewentualne leczenie. Najbezpieczniejszy okres na leczenie to 2-gi trymestr ciąży.
  • czy można robić znieczulenia w trakcie ciąży? – tak, dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki znieczulenia, oraz dobraniu najlepszego jego rodzaju i stężenia można wykonać dokładne znieczulenie zęba bez ryzyka dla zdrowia dziecka lub mamy, a jednocześnie wykonać zabieg całkowicie bezboleśnie.
  • czy można leczyć zęby kanałowo u kobiet ciężarnych? – tak, aczkolwiek nie wykonuje się wtedy badań rtg i do pomiaru długości kanałów wykorzystuje się endometr. Po rozwiązaniu ząb taki powinien zostać prześwietlony w celu upewnienia się co do prawidłowości wypełnienia kanałów.
  • jakich zabiegów nie wykonuje się u kobiet w ciąży? – nie powinno wykonywać się żadnych zabiegów które nie są niezbędne w celu poprawy zdrowia jak np. wybielanie zębów, zwykle unika się też przeprowadzania trudnych zabiegów chirurgicznych jak usuwanie zębów zatrzymanych czy wszczepianie implantów.
leczenie zębow w ciąży wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę