Lakowanie zębów

Z przykrością informujemy, iż z powodu braku lekarza Pedodonty w naszym gabinecie, dzieci przyjmujemy dopiero po skończeniu 10 roku życia. Ograniczenie to, nie dotyczy zabiegów chirurgii laserowej. Przepraszamy, ze zaistniałe niedogodności. Uśmiech dziecka jest dla każdego rodzica najważniejszy. Niestety głęboka próchnica, a co za tym idzie ból i nieprzyjemne momenty na fotelu dentystycznym powodują, że dzieci często zrażają się do leczenia stomatologicznego. Zdarza się, że uraz taki zostaje na całe życie. Oprócz dokładnej higieny jamy ustnej bardzo dobrym zabiegiem stomatologicznym zabezpieczającym własne zdrowe zęby przed próchnicą jest lakowanie zębów. Lakowanie zębów jest zabiegiem polegającym na uszczelnieniu i wypełnieniu bruzd i różnego rodzaju zagłębień w zębach stałych. Bruzdy takie ze względu na swą głębokość są bardzo trudne do właściwego oczyszczania, a co za tym idzie często stanowią miejsce w którym rozpoczyna się próchnica zębów. Zęby stałe u dzieci z racji słabszej niż u dorosłych mineralizacji oraz gorszej techniki czyszczenia zębów są bardziej podatne na szybki rozwój próchnicy. Zabieg jest przeprowadzany całkowicie bezboleśnie, bez używania wiertła stomatologicznego. Oto jego uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: stomatolog osusza zęba i wytrawia powierzchnię szkliwa delikatnym kwasem, następnie wypełnia bruzdy i zagłębienia w zębach lakiem światłoutwardzalnym. Po upewnieniu się, że lak zapłynął we wszystkie zagłębienia lekarz naświetla lak lampą UV oraz sprawdza dopasowanie materiału. Zabieg lakowanie jednego zęba trwa ok 5~10 minut i jest całkowicie bezbolesny.
Najczęściej zadawane pytania:
  • które zęby powinny być lakowane? – najczęściej lakowane są zęby szóste. Są to zęby, które jako pierwsze są narażone na działanie bakterii i zagrożone próchnicą. Lakuje się też pozostałe zęby, pod warunkiem, że mają one trudne do oczyszczania bruzdy – czwórki, piątki i siódemki.
  • kiedy powinno się lakować zęby? – lakowanie zębów najlepiej rozpocząć zaraz po wyrznięciu się zęba w jamie ustnej. Im szybciej wykona się zabieg lakowania, tym szybciej ząb zostanie zabezpieczony przed próchnicą.
  • czy lakowanie i lakierowanie zębów to ten sam zabieg? – nie, lakierowanie zębów polega na posmarowaniu zębów specjalnym preparatem fluorowym. Dzięki temu zwiększa się ilość jonów fluorowych w szkliwie i powoduje to wzrost jego odporności na spadki pH wywoływane przez bakterie. Zabieg lakierowania zębów nie zabezpiecza bruzd w sposób mechaniczny, a jedynie wzmacnia szkliwo. Lakierowanie zębów zaleca się powtarzać co 6~8 miesięcy, przy czym lakieruje się wszystkie zęby. Zabieg lakowania zębów zabezpiecza bruzdy mechanicznie. Wykonuje się go tylko na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Nie ma konieczności jego powtarzania, należy tylko kontrolować stan laku co 6~9 miesięcy.
Lakowanie zębów stałych Lakowanie zębów Wrocław Lakowanie zębów stałych

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę