Licówki addycyjne

Licówki addycyjne porcelanowe są idealnym rozwiązaniem w celu poprawy wyglądu, koloru lub kształtu zębów. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych licówek porcelanowych nie wymagają nawet minimalnej preparacji własnych tkanek zęba. Dzięki temu zęby pod licówkami pozostają w pełni zdrowe i nie są uszkadzane podczas szlifowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze można przywrócić wcześniejszy stan zębów. Licówki addycyjne wykonane są w całości z porcelany – jest to cienki płatek porcelany o grubości zaledwie 0,1~0,2mm przyklejany do szkliwa zęba od jego zewnętrznej, licowej powierzchni – stąd nazwa licówek. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: lekarz stomatolog podczas rozmowy z pacjentem poznaje jego oczekiwania odnośnie kształtu i koloru zębów oraz przedstawia możliwe warianty poprawy estetyki uśmiechu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania licówek addycyjnych stomatolog pobiera wycisk w celu zaprojektowania przyszłego kształtu zębów oraz wykonania próbnych licówek i odsyła go do laboratorium protetycznego.
  • druga wizyta: lekarz stomatolog dokonuje przymiarki próbnych licówek porcelanowych w ustach pacjenta i po zaakceptowaniu wyglądu i kształtu odsyła model z powrotem do pracowni w celu wykonania ostatecznych licówek porcelanowych
  • trzecia wizyta: lekarz stomatolog sprawdza dopasowanie licówek porcelanowych w ustach pacjenta i cementuje je na stałe. Pacjent wychodzi z gabinetu z założonymi licówkami.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jakie są wskazania do licówek addycyjnych?– wskazaniami do zastosowania licówek są:
    • niewielkie przebarwienia zębów
    • niedorozwój szkliwa i zębiny
    • nieestetyczne wypełnienia zębów przednich
    • niewielkie ubytki tkanek twardych zęba
    • diastemy i tremy pomiędzy zębami siecznymi
    • nieakceptowalny przez pacjenta kształt zębów przednich.
  • czy są przeciwwskazania do licówek addycyjnych? – tak, przeciwwskazaniem do stosowania każdego typu licówek jest zgrzytanie zębami, niektóre wady zgryzu oraz zła higiena jamy ustnej. Licówek nie wykonuje się też na zębach martwych, po leczeniu kanałowym oraz na zębach z dużymi wypełnieniami. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne.
  • czy licówki addycyjne nie odpadają skoro zęby pod nimi nie są w ogóle szlifowane? – dzięki zastosowaniu specjalnych wieloskładnikowych systemów do łączenia porcelany licówki addycyjnej ze szkliwem zęba nie ma takiego ryzyka. Przyklejoną licówkę addycyjną usunąć można tylko w gabinecie poprzez jej zniszczenie i wywiercenie. Brak szlifowania zębów jest jedną z zalet poprawy kształtu zębów za pomocą licówek.
  • lepsze są licówki addycyjne czy tradycyjne licówki pełnoceramiczne? – trudno odpowiedzieć które licówki są lepsze, wszystko zależy od wskazań lekarskich w danym przypadku. Licówki addycyjne nie są odpowiednie do odbudowy dużych uszkodzeń zębów, które mogą być odbudowane za pomocą klasycznych licówek porcelanowych. Natomiast, jeśli jest możliwość poprawy kształtu i wyglądu zęba bez szlifowania to licówki addycyjne w takiej sytuacji sprawdzą się lepiej niż tradycyjne licówki pełnoceramiczne.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę