Aparat stały metalowy Wrocław

Aparat stały metalowy jest najczęściej stosowanym narzędziem terapeutycznym w ortodoncji. Jego działanie opiera się na przesuwaniu zębów za pomocą sił wytworzonych przez łuk, który jest utrzymywany w szczelinach zamków ortodontycznych za pomocą ligatur gumowych lub stalowych. Ze względu na dużą wytrzymałość tworzywa, z którego jest zrobiony ten rodzaj aparatu, producenci są w stanie uzyskać niewielki rozmiar w ujęciu ząb – warga. Aparat złożony z metalowych zamków niskoprofilowych należy do grupy najbardziej komfortowych i wytrzymałych aparatów. Obecnie producenci akcesoriów ortodontycznych oferują bardzo wiele typów aparatów metalowych. Podstawowymi parametrami wyróżniającymi poszczególne zamki są: wielkość, budowa, rodzaj podstawy oraz miejsce naklejenia. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji, lekarz decyduje o rodzaju zamków pozwalających na skuteczne i szybkie leczenie. Klasyczny aparat metalowy posiada łuk, który jest umocowany w zamkach ortodontycznych za pomocą ligatur. Na każdej wizycie, istnieje możliwość doboru koloru ligatur zgodnie z własnymi upodobaniami. Najbardziej neutralnym kolorem w przypadku aparatów metalowych jest kolor srebrny lub biały, jednak pacjenci naszej kliniki często wykraczają ponad jednolitą kolorystykę tworzą barwne kreacji dopasowane, do pory roku, nastroju lub ubioru.
Leczenie ortodontyczne aparatem stałym

Aparat ortodontyczny stały – Najczęściej zadawane pytania:

Aparat stały często zadawane pytania
  • Czy istnieje różnica w czasie leczenia pomiędzy aparatem metalowym, a elastycznym ? Nie, aparat ortodontyczny jest wyłącznie narzędziem w rękach lekarz, który na podstawie zgromadzonej dokumentacji kieruje terapią leczniczą. Różnice w budowie aparatów mogą powodować różnice w czasie leczenia, jednak ich skala jest znikoma.
  • Który aparat wybrać metalowy, czy estetyczny ? Z wyjątkiem specjalnych warunków zębowych, wykluczających użycie któregoś typu aparatu, wybór pomiędzy aparatem estetyczny, a metalowym jest kwestią indywidualną pacjenta. Aparat estetyczny jest zazwyczaj wybierany przez pacjentów, którym bardzo zależy na efekcie wizualnym podczas leczenia ortodontycznego ze względu na charakter pracy lub tryb życia.
  • Jakie są zalety i wady aparatu metalowego ? Podstawowymi zaletami aparatu ortodontycznego wykonanego z metalu, są jego cena, wielkość oraz wytrzymałość. Do wad zaliczamy przede wszystkim efekt estetyczny.
  • Jak należy dbać o aparat stały metalowy? Nie ma specjalnych wytycznych dotyczących postępowania z aparatem stałym. Niektórzy producenci wytwarzają zamki ortodontyczne, które z biegiem czasu ciemnieją – najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest fluor zawarty w paście do zębów. W naszej klinice nie stosujemy zamki, które nie zmieniają swoich właściwości podczas leczenia – nie ciemnieją, nie korodują, nie matowieją. Jedynym obowiązkiem pacjenta jest utrzymywanie właściwego poziomy higieny podczas całego leczenia w celu zabezpieczenia zębów przed próchnicą.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę