Laserowe podcięcie wędzidełka wargi lub języka

Podcięcie wędzidełka to jeden z częstszych zabiegów chirurgicznych dziąseł. Wędzidełko to włóknista tkanka pokryta błoną śluzową. Łączy ono wargi dolne i górne z dziąsłami oraz dolną część języka z dnem jamy ustnej. Przerosłe wędzidełko wargi górnej, dolnej lub języka może być przyczyną wielu różnych komplikacji zdrowotnych jak i funkcjonalnych, do których zalicza się:
 • powstanie szpary pomiędzy siekaczami górnymi lub dolnymi – tzw. diastema
 • recesje dziąseł – obniżenie dziąseł w sąsiedztwie przyczepu wędzidełka wargi
 • zaburzenia wymowy, głównie głosek r, l, ż, sz, cz
 • zaburzenia zgryzu powodowane nieprawidłowym wzorcem połykania
 • problem z utrzymaniem protez – zrzucanie protezy przez napięte wędzidełko
W przypadku przerosłego wędzidełka języka zalecana jest konsultacja logopedyczna w celu określenia wskazań do zabiegu chirurgicznego wycięcia wędzidełka lub leczenia zachowawczego. W przypadku przerośniętych wędzidełek wargi górnej lub dolnej, decyzję o wskazaniach do podcięcia wędzidła podejmuje lekarz stomatolog. Zwykle najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest laserowe podcięcie przerośniętego, zbyt dużego wędzidełka. Ważne jest aby zabieg – jeśli są do niego wskazania lecznicze był wykonany jak najszybciej po diagnozie, tak aby przerosłe wędzidełko nie powodowało niekorzystnych zmian opisanych powyżej. Jeśli nie ma szczególnych wskazań to zabieg przeprowadza się od 7-tego roku życia, po wyrznięciu zębów siecznych stałych. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
 • Lekarz stomatolog bada punkty przyczepu wędzidełek warg do dziąsła, ich zasięg i grubość, po zakwalifikowaniu do zabiegu podcięcia wędzidełka lekarz wykonuje znieczulenie i laserowo usuwa nadmiarową tkankę włóknistą przerośniętego wędzidełka. W przypadku podcięcia wędzidełka języka decyzję o wskazaniach zabiegu najczęściej podejmuje laryngolog lub logopeda.
 • Dzięki zastosowaniu lasera wycięcie wędzidełka nie wymaga zakładania szwów a zabieg jest całkowicie bezbolesny i zwykle bezkrwawy. Czas zabiegu to zwykle kilka minut.
 • Po zabiegu lekarz naświetla ranę pozabiegową laserem biostymulacyjnym w celu przyspieszenia gojenia.
 • Po podcięciu wędzidełka wargi górnej lub dolnej nie jest wymagane dalsze leczenie. W przypadku podcięcia wędzidełka języka konieczna jest terapia logopedyczna pozwalająca nauczyć się prawidłowych ruchów języka i uniknięcia ponownego zrostu.
Najczęściej zadawane pytania:
 • Czym się różni laserowe podcięcie wędzidełka od podcięcia skalpelem? – zabieg wykonany laserem ma wiele zalet. Użycie lasera powoduje mniejszą traumatyzację sąsiadujących tkanek, prawie całkowity brak krwawienia podczas i po zabiegu, a co za tym idzie znacznie szybsze i mniej stresujące przeprowadzenie zabiegu dla pacjenta. Dodatkowe naświetlanie rany laserem biostymulacyjnym po zabiegu w połączeniu z powyższymi zaletami powoduje znacznie szybsze gojenie rany i mniejszą bolesność pozabiegową.
 • Czy podcięcie wędzidełka jest bolesne? – podcięcie wędzidełka, tak jak wszystkie zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
 • Skąd mam wiedzieć czy muszę podcinać wędzidełko? – najprostszym sposobem aby mieć pewność iż należy podciąć wędzidełko jest konsultacja u lekarza stomatologa. Często wędzidełka są podcinane ze wskazań ortodontycznych przy rozpoczęciu lub w trakcie leczenia ortodontycznego. Uwagę na zbyt rozwinięte wędzidełko może zwrócić też logopeda lub laryngolog. Prostym testem oceny wędzidełka warg jest tzw. test pociągania – przy pociągnięciu wargi górnej lub dolnej w miejscu w którym wędzidełko dochodzi do dziąsła nie powinno być widoczne zbielenie dziąsła. Jeśli jest widoczne przejaśnienie dziąsła wówczas warto skonsultować się lekarzem stomatologiem.
podciecie wedzidelka laserem Wrocław

Wycięcie wędzidełka wargi Wrocław

laserowe podciecie wedzidelka Wrocław

Laserowe podcięcie wędzidełka wargi górnej

laserowe podciecie wedzidelka

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę