Porażenie nerwu – biostymulacja laserowa

Porażenie nerwu po zabiegu stomatologicznym, jest rzadkim, przykrym powikłaniem. Uszkodzenie nerwu w zależności od jego stopnia wpływa negatywnie na jakość i komfort życia, powoduje zmniejszenie czucia temperatury i dotyku w okolicy języka, okolicy bródkowej, kącika wargi oraz zewnętrznej strony dziąseł po stronie porażonej. Powikłanie w postaci porażenia nerwu zębodołowego lub językowego jest powikłaniem bardzo rzadkim, może się jednak wydarzyć się po zabiegach: Jak działa laserowa biostymulacja porażonego nerwu? Mechanizm działania w tkance związany jest z absorpcją promieniowania laserowego o małej gęstości mocy i energii i długim czasie naświetlania. Energia lasera o długości fali 635nm pobudza enzymy mitochondrialne a co za tym idzie zwiększa produkcję cząstek energetycznych ATP. Prowadzi to do zwiększenia syntezy DNA i RNA przez komórki i przyspiesza podziały komórkowe. Dodatkowo laser niskoenergetyczny zmniejsza poziom histaminy i poprawia mikrokrążenie. Naświetlana tkanka dostaje przyspieszenia procesów proliferacyjnych dzięki czemu gojenie zachodzi znacznie szybciej. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • schemat postępowania wymaga regularności w celu zaobserwowania pozytywnych efektów biostymulacji na porażony nerw.
  • leczenie składa się z 10 krótkich kilkuminutowych wizyt, podczas których cały przebieg porażonego nerwu zębodołowego lub językowego jest naświetlany laserem biostymulacyjnym.
  • czynnikiem wpływającym na efekt biostymulacji uszkodzonego nerwu jest fakt, aby wszystkie 10 wizyt wykonać najlepiej dzień po dniu.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Kiedy rozpocząć naświetlanie porażonego nerwu – Czas ma dość istotne znaczenie przy leczeniu takiego powikłania. Naświetlania laserem biostymulacyjnym powinny być rozpoczęte jak najszybciej po postawieniu diagnozy uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego lub językowego. Korzystne działanie laseroterapii na gojenie może być obserwowane nawet do kilku miesięcy od porażenia nerwu, natomiast biostymulację warto rozpocząć jak najszybciej.
  • Ile trwa gojenie nerwu po jego porażeniu? – Gojenie porażonego nerwu zębodołowego może trwać nawet do 6 miesięcy. Czas gojenia zależny jest od stopnia podrażnienia nerwu po zabiegu.
  • Czy oprócz biostymulacji, można dodatkowo przyśpieszyć gojenie nerwu po jego podrażnieniu? – Tak, oprócz zabiegów naświetlania laserem, korzystnie na gojenie nerwu wpływa przyjmowanie leków przeciw zapalnych, witamin z grupy B oraz leków zawierających kwas alfa-liponowy wzmagający regenerację nerwów
leczenie porażenia nerwu laserem

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę