Powtórne leczenie kanałowe (reendo)

Powtórne leczenie kanałowe zwane potocznie „re-endo” jest podejmowane w sytuacji, gdy ząb daje objawy kliniczne w postaci reakcji bólowej lub zmiany okołowierzchołkowej widocznej na zdjęciu rtg. Rewizja leczenia endodontycznego zazwyczaj jest konieczna w zębach, których kanały nie zostały wypełnione do wierzchołka tj. na pełną długość, lub któryś kanał został pominięty. Ponowne leczenie kanałowe wykonywane jest przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. W dobie stomatologii XXI wieku i możliwości pracy w powiększeniu, niedopełnienie kanału zębowego zdarza się bardzo rzadko. Dawniej, gdy zdjęcia rtg nie były tak powszechne, częściej dochodziło do niedostatecznego wypełnienia kanałów, w związku z tym dużą grupę chorych stanowią pacjenci leczeni w tym okresie. Ponowne leczenie kanałowe jest bardziej skomplikowane niż pierwotne. W jego przebiegu częściej dochodzi do powikłań. Ze względu na większą trudność, leczenie wykonuje się pod mikroskopem stomatologicznym. Cała procedura polega na usunięciu starego, nieszczelnego wypełnienia z kanału, poprawnym opracowaniu odcinka przyszczytowego. Dalsze postępowanie nie różni się od klasycznego leczenia kanałowego. Najczęściej zadawane pytania
  • Czy każdy ząb z niewypełnionym kanałem należy ponownie wyleczyć? Organizm ludzki posiada wiele mechanizmów obronnych. W przypadku zębów, czasami może dojść do obliteracji (zarośnięcia) wierzchołka kanału, uniemożliwiając rozwój bakterii. Taki mechanizm jest bardzo pożądany i mimo nieprawidłowego wypełnienia kanałów pozwala lekarzowi zrezygnować z powtórnego leczenia endodontycznego. Obrazem klinicznym pozwalającym zaniechać ponownego leczenia kanałowego jest brak dolegliwości bólowych, a także zdrowe tkanki wokół korzenia na zdjęciu RTG.
  • Kiedy powinienem zdecydować się na ponowne leczenie endodontyczne? Decyzję o rewizji leczenia kanałowego podejmuje się wówczas, gdy w okolicy wierzchołka korzenia występuje stan zapalny. Zazwyczaj pacjenci skarżą się na ból, jednak czasami ognisko zapalne widoczne jest jedynie na zdjęciu RTG i rozwija się bezobjawowo. W sytuacji, gdy ząb został zakwalifikowany do leczenia protetycznego za pomocą mostu lub korony, wszystkie niedopełnione kanały należy ponownie wyleczyć, nawet jeśli nie dają niekorzystnych objawów.
  • Dlaczego ponowne leczenie kanałowe przeprowadza się pod mikroskopem stomatologicznym? Ponowne leczenie kanałowe jest zawsze znacznie trudniejsze niż pierwsza próba leczenia. Lekarz stomatolog pracując pod mikroskopem może łatwiej odnaleźć przyczyny niepowodzenia wcześniejszego leczenia takie jak: pozostawione puste kanały w zębie, stopnie w kanałach blokujące drogę dla narzędzi endodontycznych, fragmenty złamanych narzędzi czy niedrożne kanały. Dzięki temu znacznie zwiększa się szansa na prawidłowe wyleczenie kanałowe takiego zęba i brak konieczności ponownych interwencji w przyszłości.
  • Czy można leczyć kanałowo ząb pod koroną lub mostem? Tak, jednak uzyskanie dostępu do nieprawidłowo wyleczonych kanałów często wymaga naruszenia korony lub mostu. Decydując się na rekonstrukcję za pomocą stałego uzupełnienia protetycznego (korony, mostu) należy stworzyć solidny fundament dla tego typu odbudowy, a tylko właściwe leczenie (zazwyczaj leczenie pod mikroskopem) endodontyczne zapewni trwałe efekty i radość płynącą ze zdrowego uśmiechu.
Nowoczesna endodoncja we Wrocławiu Perforacja korony korzenia

Przypadki kliniczne:

Powtórne leczenie kanałowe - dolna lewa szóstka

Powtórne leczenie kanałowe – dolna lewa szóstka

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę