Protezy akrylowe częściowe

Częściowe protezy akrylowe są jednym z częstszych rozwiązań w sytuacji gdy mamy do uzupełnienia braki po kilku, czy kilkunastu zębach. Protezy takie mają kilka wad, natomiast są ekonomicznym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku skrzydłowych braków zębowych. Leczenie protetyczne protezami akrylowymi częściowymi przebiega na kilku wizytach. Poniżej przedstawiamy uproszczony schemat wykonania protez akrylowych:
  • pierwsza wizyta: po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia protetycznego za pomocą częściowej protezy akrylowej, lekarz pobiera masą wyciskową dwa wyciski – górny i dolny.
  • druga wizyta: lekarz stomatolog ustala wysokość zwarcia u pacjenta oraz pobiera ponowne wyciski na łyżkach indywidualnych wykonanych przez technika stomatologicznego. W przypadku niewielkich braków zębowych na tej wizycie można dokonać wstępnej przymiarki próbnej protezy.
  • trzecia wizyta: na tej wizycie gotowe są już próbne protezy z zębami zamocowanymi na wosku. Po ocenie w ustach i zaakceptowaniu wyglądu protezy przez pacjenta protezy odsyłane są do laboratorium w celu wykonania gotowych protez.
  • czwarta wizyta: protezy akrylowe są już gotowe do oddania, lekarz stomatolog dokonuje ewentualnych korekt i ocenia prawidłowość zgryzu i jej ułożenia w jamie ustnej. Gotowe dopasowane protezy są oddane pacjentowi.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jakie są wskazania do wykonania protez akrylowych? – wskazaniem do wykonania konwencjonalnych częściowych protez akrylowych są liczne braki zębowe oraz brak możliwości finansowych pacjenta do zastosowania innych, korzystniejszych zdrowotnie metod leczenia takich jak: protezy szkieletowe, protezy na zatrzaskach, implanty zębów. Rozwiązania te nie powodują uciskania dziąseł i kości. Są stabilniejsze oraz znacznie mniejsze objętościowo w jamie ustnej.
  • jak często należy zmieniać protezy na nowe? – podczas użytkowania protez należy zgłaszać się na wizyty kontrolne raz w roku. Lekarz stomatolog ocenia wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej. Zwykle po 3-5 latach proteza przestaje idealnie pasować, przestaje być stabilna i zaczyna spadać – jest to wskazanie do wymiany protezy.
Protezy częściowe z akrylu Akrylowe Protezy częściowe Wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę