Protezy natychmiastowe

Zdrowy szeroki uśmiech znakomicie wpływa na nasze samopoczucie. Obecnie dzięki zastosowaniu protezy natychmiastowej nie ma potrzeby rezygnować z uśmiechania się nawet po usunięciu zęba w przednim odcinku jamy ustnej. Protezy natychmiastowe są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla pacjentów sytuacji, jaką jest brak własnych zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i pełne walory estetyczne. Pacjent bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba może wyjść z gabinetu stomatologicznego z gotową protezą uzupełniającą wszystkie braki. Protezy takie mają wiele zalet. Oto niektóre z nich:
  • pacjent nie musi pokazywać się publicznie bez kompletu uzębienia, co jest ważne zwłaszcza po usunięciu zębów przednich w tzw. strefie estetycznej
  • protezy natychmiastowe zabezpieczają ranę po zębie i dzięki temu znacznie polepszają gojenie rany poekstrakcyjnej
  • umożliwiają normalne funkcjonowanie, mówienie, jedzenie bezpośrednio po ekstrakcji zęba
  • hamują krwawienie z zębodołu i zabezpieczają go przed wnikaniem resztek pokarmowych podczas jedzenia
Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: w zależności od ilości planowanych ekstrakcji zębów i uzupełnienia ich za pomocą protez natychmiastowych lekarz stomatolog pobiera odpowiednie wyciski. Po doborze koloru zębów oraz zbadaniu warunków zwarciowych odsyła wyciski do laboratorium protetycznego.
  • druga wizyta: na tej wizycie lekarz wykonuje planowane ekstrakcje zębów. Następnie dopasowuje protezę natychmiastową w ustach pacjenta i już po chwili pacjent wychodzi z gotową protezą do domu. Proteza natychmiastowa uzupełnia braki estetyczne po usuniętych zębach.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jakie są wady protez natychmiastowych? – do wad protez natychmiastowych należy zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po usunięciu zęba. Zwykle taką korektę należy przeprowadzić po okresie 3-4 tygodni od usunięcia zęba. Przy mnogich ekstrakcjach zębów, protezy natychmiastowe traktowane są jako tymczasowe i po zagojeniu dziąsła wskazana jest ich wymiana na nowe protezy – prawidłowo dopasowane do wygojonych dziąseł.
  • czy trudno się przyzwyczaić do protezy natychmiastowej? – adaptacja do takiej protezy jest znacznie łatwiejsza niż do protezy wykonywanej dopiero po wygojeniu rany poekstrakcyjnej. Jest to spowodowane tym, że nie nie ma okresu w którym pacjent może przyzwyczaić się do braku własnych usuniętych zębów – braki te są uzupełnione natychmiast po ich powstaniu.
  • czy protezę natychmiastową można użytkować na stałe? – często protezy natychmiastowe są używane przez wiele lat. Nie różnią się one niczym od tradycyjnych protez akrylowych. Należy jednak pamiętać, aby po wygojeniu dziąseł dokonać podścielenia protezy i odpowiedniego jej dopasowania.
Protezy natychmiastowe Protezy po wyrwaniu zęba - Zakrzów

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę