Szyny zębowe NTI

Najnowsze badania wykazały, że aż 4 z 10 Polaków zaciska szczęki lub zgrzyta zębami w trakcie snu. Wskutek intensywnych nocnych skurczów mięśniowych lub zgrzytania zębami może dojść do zaburzeń kurczliwości mięśni zwarciowych co objawia się różnego typu bólem. Jeśli doskwiera Ci chroniczny ból głowy, mięśni karku, stawów lub migrena, to prawdopodobną przyczyną tego stanu może być nieświadome nocne zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami. Ciekawe jest to, że zaciskanie zębów występuje głównie w nocy i jest ono zupełnie nieświadome. Jeśli nie towarzyszy mu zgrzytanie zębami, to nie prowadzi ono do urazu zębów i przez to zaciskanie zębów jest dość trudne do zdiagnozowania. Szyna zębowa NTI pomaga zredukować intensywność aktywności mięśni w trakcie nocnego zaciskania i zgrzytania zębami. Z chwilą ograniczenia intensywnych skurczów mięśniowych przez szynę NTI znika możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów, a tym samym zanikają te charakterystyczne objawy bólowe. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: lekarz stomatolog zbada warunki zgryzowe, obecność węzłów urazowych w obrębie zębów i dokona kwalifikacji do leczenia szyną zębową indywidualną lub szyną zębową NTI. W przypadku szyn indywidualnych pobierze wyciski na podstawie których technik dentystyczny wykona szynę indywidualną. W przypadku wyboru leczenia szyną NTI lekarz wykona i dopasuje szynę NTI już na pierwszej wizycie.
  • druga wizyta: w przypadku leczenia szyną wykonywaną indywidualnie lekarz sprawdzi jej dopasowanie i kontakty zwarciowe. W przypadku leczenia szyną NTI druga wizyta jest wizytą kontrolną, na której lekarz sprawdza jej dopasowanie.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jak długo trwa leczenie szynami zębowymi? – czas trwania leczenia jest indywidualny u każdego pacjenta, zmniejszenie objawów bólowych obserwuje się już po 5~7 dniach używania, natomiast całkowite wyleczenie i oduczenie się zaciskania zębami w nocy trwa od jednego do kilku miesięcy.
  • co powoduje zaciskanie lub zgrzytanie zębami? – przyczyn może być kilka, po wyeliminowaniu możliwych węzłów urazowych w obrębie uzębienia najczęstszą przyczyną jest stresogenny tryb życia.
  • jakie są inne objawy zgrzytania lub zaciskania zębów? – oprócz bólów mięśni żwaczy, karku i stawów innymi objawami zaciskania lub zgrzytania zębami mogą być: szumy w uszach, ograniczona ruchomość żuchwy lub głowy, trzaski i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych, ścieranie i pękanie zębów oraz ubytki klinowe w szkliwie zęba
Leczenie zgrzytania zębami i zaciskania zębów Leczenie bruksizmu Wrocław Szyny zębowe NTI Wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę