Resekcje wierzchołków korzeni zębów

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest często ostatnią deską ratunku dla zachowania własnego zęba. Wykonuje się ją w sytuacji gdy przy wierzchołku korzenia zęba widoczne są patologiczne zmiany w kości i nie wycofują się one mimo wcześniejszego prawidłowego leczenia kanałowego zęba. Jak wygląda przebieg wykonania resekcji korzenia zęba? Oto uproszczony schemat:

  • pierwsza wizyta: na pierwszej wizycie lekarz stomatolog wykonuje niezbędną diagnostykę RTG - cyfrowe zdjęcie panoramiczne. W przypadku dużych zmian w kości niezbędne może okazać się wykonanie częściowej tomografii komputerowej w zakresie zmian przy korzeniach. Na podstawie uzyskanych wyników badań radiologicznych lekarz podejmuje decyzję czy konieczne jest leczenie kanałowe zęba czy można od razu przystąpić do zabiegu resekcji.
  • druga wizyta: chirurg stomatologiczny po dokładnym znieczuleniu pacjenta wykonuje niewielkie nacięcie w obrębie błony śluzowej tak aby dojść do wierzchołka korzenia resekowanego zęba. Następnie dokładnie oczyszcza wszystkie zmiany patologiczne w obrębie korzenia i zaszywa powstałą ranę. W przypadku dużych zmian w kości może okazać się konieczna sterowana regeneracja kości materiałem kościotwórczym. O takiej ewentualności pacjent zostaje poinformowany zawsze przed zabiegiem .
  • trzecia wizyta: podczas trzeciej wizyty stomatolog usuwa szwy chirurgiczne oraz sprawdza prawidłowość wygojenia tkanek.

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy resekcja korzenia zęba jest bolesna? - tak jak każdy zabieg chirurgiczny, resekcje korzeni przeprowadza się w mocnym znieczuleniu miejscowym, nie ma ryzyka jakichkolwiek odczuć bólowych. Po zabiegu pacjent otrzymuje receptę na leki które wspomagają gojenie i zapewniają jego bezbolesny przebieg.
  • jakie są wskazania do resekcji zęba? - wskazaniem do resekcji korzenia zęba są zmiany w tkankach okołowierzchołkowych przy korzeniu nie poddające się gojeniu nawet po prawidłowym leczeniu kanałowym danego zęba.
Resekcja korzenia zęba Wrocław

 

Resekcje korzeni zębów we Wrocławiu

 

Resekcja wierzchołka korzenia chirurg


Copyright © 2017 - Vita-Dent.pl