Biostymulacja laserowa – przyspieszone gojenie

Biostymulacja laserowa laserami niskoenergetycznymi LLLT jest znaną metodą przyspieszającą gojenie oraz zmniejszającą ból. W stomatologii ich główne zastosowanie to leczenie wszelkiego rodzaju ran i schorzeń w jamie ustnej takich jak:
  • Choroby dziąseł, błony śluzowej, przyzębia, afty, opryszczki (najpierw wykonywane jest dezynfekcja laserem wysokiej mocy).
  • Rany po usunięciu zęba, resekcji korzenia, odbudowie kości.
  • Rany po zabiegach implantologicznych, regeneracyjnych, na tkankach miękkich.
  • Neuralgia nerwu trójdzielnego, uszkodzenia nerwów po zabiegach.
  • Zmniejszanie nadwrażliwości zębiny, cofanie odwracalnego zapalenia miazgi zęba.
Jak działa laserowa biostymulacja gojenia? Mechanizm działania w tkance związany jest z absorpcją promieniowania laserowego o małej gęstości mocy i energii i długim czasie naświetlania. Energia lasera o długości fali 635nm pobudza enzymy mitochondrialne a co za tym idzie zwiększa produkcję cząstek energetycznych ATP. Prowadzi to do zwiększenia syntezy DNA i RNA przez komórki i przyspiesza podziały komórkowe. Naświetlana tkanka dostaje przyspieszenia procesów proliferacyjnych dzięki czemu gojenie zachodzi znacznie szybciej. Laser niskoenergetyczny zmniejsza poziom histaminy i poprawia mikrokrążenie, co skutkuje zmniejszeniem stanu zapalnego, obrzęku i bolesności gojących się tkanek. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • Lekarz stomatolog dobiera odpowiednia moc lasera i czas trwania naświetlania w zależności od leczonego schorzenia, następnie naświetla chorobowo zmienione miejsca. Zabieg trwa zwykle kilka minut i jest całkowicie bezbolesny.
  • W przypadku utrudnionego gojenia lub większych ran pozabiegowych zalecane jest ponowne, 2 krotne naświetlanie w odstępie co 2 dni, wykonywane przez higienistkę stomatologiczną. Gojenie dużych ran pozabiegowego, porażenia lub przerwania ciągłości nerwów może wymagać kilkunastu cykli naświetlania, zwykle w odstępach 2-3 dniowych.
  • Leczenie opryszczki i aft w jamie ustnej przebiega troszkę inaczej, gdyż przed wykonaniem biostymulacji laserowej opryszczka lub afta jest wysuszana laserem wysokiej mocy 980nm w celu zmniejszenia ilości bakterii i zatrzymania replikowania wirusa opryszczki w ranie.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy można naświetlić ranę kilkukrotnie aby przyspieszyć gojenie? – Niestety nie, badania wykazały, że przekroczenie dawki 10J/cm2 działa wprawdzie przeciwbólowo poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, ale jednocześnie powoduje spowolnienie gojenia uszkodzonych tkanek. Lekarz dentysta tak dobiera dawkę lasera, aby nie przekroczyć 8J/cm2 – wtedy efekty biostymulujące są najlepsze.
  • Jakie są przeciwwskazania do biostymulacji laserowej? – ponieważ biostymulacja to zabieg przyspieszający procesy życiowe w tkankach, całkowitym przeciwwskazaniem do biostymulacji laserowej są: nowotwory, ciąża, nadczynność tarczycy, stany gorączkowe.
biostymulacja laserowa wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę