Wizyta kontrolna stomatologiczna

Powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć” wyjątkowo dobrze pasuje do zachowania zdrowia jamy ustnej. Każdy niewyleczony ząb z próchnicą lub kamieniem nazębnym zwiększa ilość bakterii w jamie ustnej przez co znacznie wzrasta ryzyko powstawania kolejnych ubytków oraz pogarsza świeżość oddechu. W zależności od ilości leczonych zębów w przeszłości, ich stanu oraz poziomu higieny zaleca się aby raz na 6-12 miesięcy przeprowadzić wizytę kontrolną u stomatologa. Pozwala to znacznie zredukować ryzyko poważniejszych problemów z zębami. Przebieg wizyty kontrolnej i jej koszty:
  • ocena stanu higieny zębów i dziąseł
  • sprawdzenie powierzchni zębów pod kątem występowania próchnicy
  • poinformowanie pacjenta o zaleceniach i ewentualnych problemach zdrowotnych w jamie ustnej
  • wizyta kontrolna jest całkowicie bezbolesna
  • czas trwania wizyty kontrolnej to zwykle 15 minut
  • koszt wizyty kontrolnej to 30zł
Poniżej przedstawiamy 3 stadia rozwoju próchnicy: Ryc.1-2: szacuje się, że przy wyleczeniu próchnicy w początkowym jej stadium, gdy próchnicą zaatakowane jest poniżej 10% tkanek zęba szansa na przeżycie zęba przez następnych 20 lat wynosi aż 95% – oczywiście przy regularnej kontroli stanu uzębienia. Leczenie na tym etapie jest najmniej inwazyjne a ząb nie daje zwykle wcześniej żadnych objawów bólowych. Ryc.3-4: jeśli próchnica na pierwszym etapie nie zostaje wykryta i zaczyna niszczyć ponad 10% tkanek zęba to szansa na przeżycie zęba w ustach przez następnych 20 lat spada do ok 70%. Leczenie na tym etapie polega na usunięciu całej uszkodzonej próchniczo tkanki i zastąpieniu jej wypełnieniem kompozytowym. Ząb na tym etapie może dawać już pewne objawy bólowe np. na temperaturę lub słodkie pokarmy, ale równie dobrze niszczenie zęba może być dalej w pełni bezobjawowe dla pacjenta. Ryc.5-6: Jeśli do tej pory ząb nie został wyleczony to próchnica wchodzi w trzeci ostatni etap. Zniszczenie korony zęba przekracza już 50%. Nawet zastosowanie najlepszego możliwego leczenia pozwala osiągnąć tylko ok 30% przeżycia zęba w perspektywie następnych 20 lat. Podczas leczenia niezbędne staje się usunięcie bakterii z komory i kanałów zęba, aby uniemożliwić im wnikanie poprzez naczynia krwionośne do wnętrza organizmu. Po szczelnym wypełnieniu kanałów i komory zęba, zaleca się wykonanie wkładu koronowego i korony zęba. Założenie wypełnienia przekraczającego 50% objętości zęba może nie zabezpieczyć zęba przed dalszym kruszeniem lub pękaniem. Na życzenie pacjenta przypominamy o zbliżającym się terminie wizyty kontrolnej w wybranej formie – telefonicznie lub smsem. Najczęściej zadawane pytania:
  • czy jeśli nic mnie nie boli to znaczy, że moje zęby są zdrowe? – niestety nie zawsze tak jest,  około 30% pacjentów nie odczuwa bolesności nawet przy dużym zniszczeniu zęba przez próchnicę. Pozostałe 70% pacjentów zaczyna odczuwać wrażliwość zęba najczęściej przy 2-gim etapie próchnicy. Zwykle pierwszym objawem problemu jest nadwrażliwość na słodki pokarm, póżniej na temperaturę.
  • czy na wizycie kontrolnej są wykonywane zdjęcia RTG? – większość powierzchni zęba narażona na próchnicę jest widoczna podczas badania w jamie ustnej. Na zdjęciach rtg widoczne są dodatkowo powierzchnie styczne zębów oraz stan tkanki kostnej wokół zębów, który powinien być sprawdzany np. po leczeniu kanałowym. W celu pełnej dokładnej diagnostyki stanu jamy ustnej, zaleca się wykonanie kontrolnego zdjęcia panoramicznego co 2 lata.
  • czy każda czarna plamka na zębie wymaga leczenia? – na szczęście nie, zdarza się, że szkliwo zęba ulega częściowej demineralizacji i przebarwieniu, ale próchnica nie pogłębia się i zatrzymuje się na tym etapie. Rozwiercanie zęba w takiej sytuacji może przynieść więcej szkody niż pożytku i zwykle zaleca się okresowe kontrolowanie tego typu uszkodzeń szkliwa. Wyjątkiem są przebarwienia w miejscach widocznych, które leczy się ze względów estetycznych.
początkowa próchnica wyleczony ząb próchnica zębawypełnienie zębaGłęboka próchnicaPo leczeniu kanalowym

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę