Leczenie periimplantitis

Periimplantitis jest to wyrażenie określające stan zapalny tkanek wokół implantu zęba. Leczenie implantologiczne zaczyna być stosowane jako podstawowe leczenie braków zębowych lub stabilizacji protez. Niestety wraz ze zwiększoną ilością wszczepionych implantów coraz częściej pojawiają się problemy stanów zapalnych tkanek przy implancie – Periimplantitis. Szacuje się, że aż 40% implantów po okresie 10 lat od wszczepienia jest objęte periimplantitis. Nieleczone periimplantitis może prowadzić do obniżenia kości przy implancie a następnie do jego rozchwiania i konieczności usunięcia. Podobnie jak z innymi chorobami znacznie łatwiej jest zapobiegać periimplantitis niż je leczyć. Podstawowe zasady dbania o implanty to:
  • wizyty kontrolne implantologiczne połączone ze zdjęciem RTG – przynajmniej co 12 miesięcy
  • szczotkowanie implantów tak jak własnych zębów 2x dziennie + płukanie płynami do higieny jamy ustnej
  • natychmiastowe zgłaszanie się do lekarza stomatologa w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów przy implantach – np. krwawienie dziąseł
Leczenie periimplantitis w zależności od zaawansowania choroby może być zachowawcze lub chirurgiczne. Początkowe stadia choroby obejmujące zwykle tkanki miękie leczy się poprzez oczyszczanie poddziąsłowej powierzchni implantów i odpowiednie nawyki higienizacyjne. Zaawansowane periimplantitis leczy się zwykle metodami chirurgicznymi, polegającymi na mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zakażonego implantu, dezynfecji laserowej oraz wykonując zabiegi odbudowy utraconej tkanki kostnej. Leczenie chirurgiczne, może być ostatnią deską ratunku dla zakażonych implantów przed koniecznością ich usunięcia. Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy zabieg chirurgicznego leczenia periimplantitis jest bolesny? – zabieg leczenia periimplantitis wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu może wystąpić niewielki, miejscowy obrzęk tkanek spowodowany ingerencją chirurgiczną, zwykle znika on po 1-2 dniach od zabiegu.
  • Czy leczenie periimplantitis daje pewność uratowania implantu zęba przed usunięciem? – leczenie periimlantitis mimo zastosowania najlepszych znanych metod i materiałów nie daje 100% pewności uratowania implantu, zwykle jednak znacznie zwiększ szansę na przedłużenie żywotności implantu w jamie ustnej. Zdarza się, że periimplantitis może powrócić w przypadku pojawienia się przyczyn, które spowodowały pojawienie się choroby np. nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.
laserowe leczenie periimplantitis

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę