Wizyta kontrolna implantologiczna

Leczenie implantologiczne pozwala odtworzyć pełną funkcję i estetykę brakujących zębów. Jest to leczenie kosztowne i pracochłonne, dlatego po zakończeniu leczenia bardzo ważne są odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej oraz zgłaszanie się na wizyty kontrolne w ustalonych terminach. Korony i protezy na implantach jako ciała obce są oczywiście całkowicie odporne na próchnicę. Aczkolwiek ich odporność na płytkę nazębną osadzającą się w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej jest znacznie mniejsza niż własnych zębów. Nieodpowiednia higiena prowadzić może do stanu zapalnego dziąsła a w dalszej kolejności do obniżania się dziąseł i zaniku kości przy implantach. Regularnie przeprowadzane wizyty kontrolne prac na implantach, pozwalają lekarzowi wychwycić pierwsze oznaki potencjalnych problemów i szybkie zdecydowane działanie w celu ich zapobieżeniu. Domowa higiena prac implantoprotetycznych polega na codziennym myciu zębów rano i wieczorem oraz obowiązkowym stosowaniu płukanki stomatologicznej przynajmniej 1 raz dziennie wieczorem po umyciu zębów. Zalecamy także stosowanie nici stomatologicznych przy czym należy je stosować delikatnie, aby nie powodować krwawienia dziąseł. Przebieg wizyty kontrolnej:
  • lekarz stomatolog ocenia stan higieny i dziąseł przy uzupełnieniach na implantach
  • następnie sprawdzane są punkty kontaktu zwarciowego przy zagryzaniu zębów i ruchach bocznych żuchwy
  • ostatnią czynnością jest wykonanie zdjęcia panoramicznego i ocena poziomu tkanki kostnej wokół implantów oraz porównanie ze zdjęciami wykonanymi podczas wcześniejszych wizyt kontrolnych
  • kontrolna wizyta implantologiczna jest całkowicie bezbolesna
  • czas trwania wizyty kontrolnej to zwykle ok 15 minut
Wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia implantologicznego powinny się odbywać po 1 i 12 miesiącu od dnia oddania pacjentowi gotowej pracy implantoprotetycznej. Następnie, jeśli nie występują żadne dolegliwości ani problemy, wizyty powinny odbywać się regularnie co 12~24 miesięcy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów takich jak zaczerwienienie i stan zapalny dziąsła, ból czy ruchomość pracy należy jak najszybciej zgłosić się na do kontroli u lekarza. Powyższy schemat terminów wizyt jest niezbędnym warunkiem otrzymania gwarancji na wykonane przez nas leczenie implantologiczne. Najnowsze badania donoszą, że aż 45% implantów w okresie 10 lat od wszczepienia objętych jest stanem zapalnym – periimplantitis mogącym prowadzić do utraty implantu. Wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie i szybkie rozpoczęcie leczenia periimplatitis. Na życzenie pacjenta przypominamy o zbliżającym się terminie wizyty kontrolnej w wybranej formie – telefonicznie lub smsem.
Wizyta kontrolna implantologiczna Kontrolna wizyta implantologiczna Implantologiczna wizyta kontrolna

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę