Usuwanie przebarwień – ICON

Białe przebarwienia na zębach przednich to problem estetyczny dla wielu pacjentów. Zwykle są one skutkiem wad rozwojowych szkliwa, nadmiernej podaży fluoru w okresie rozwojowym lub początkowym objawem próchnicy. Dotychczas leczenie takie mogło być przeprowadzone tylko inwazyjnymi metodami przez co nie było ono zalecane jeśli przebarwienia nie były zbyt widoczne. Stosowane w takich przypadkach wybielanie zębów potrafiło nawet nasilić problem i dodatkowo wybielić plamki, przez co mogły być jeszcze bardziej widoczne. Na szczęście leczenie materiałem ICON pozwala uzyskać równomierny kolor kolor i przezierność zęba. Leczenie takie jest całkowicie atraumatyczne, bez borowania. Główną przyczyną widoczności białych przebarwień na powierzchni zęba jest uszkodzenie szkliwa i uwięzienie w jego obrębie drobinek powietrza i wody. Zmienia to kierunek załamania światła na powierzchni szkliwa co uwidacznia się białą plamką na jego powierzchni. Preparat ICON wnika w powstałe porowatości, a ponieważ jego współczynnik załamania światła jest podobny do szkliwa to białe przebarwienia przestają być widoczne. Jak wygląda przebieg leczenia:
  • Leczenie preparatem DMG ICON odbywa się bez użycia wierteł. Zmieniona powierzchnia szkliwa jest najpierw oczyszczana i polerowana a następnie wytrawiana specjalnym płynem ICON etch. Po spłukaniu i osuszeniu powierzchni zęba nakładany jest preparat ICON, który wnikając w strukturę uszkodzonego szkliwa likwiduje białe plamki na jego powierzchni. Na koniec ząb jest naświetlany lampą polimeryzacyjną i polerowany.
Najczęściej zadawane pytania:
  • czy leczenie metodą ICON jest bolesne? – leczenie jest bezinwazyjne dlatego pacjent nie odczuwa żadnej bolesności, powierzchnia zęba jest tylko polerowana na początku i końcu zabiegu specjalnymi gumkami, struktura zęba nie jest w żaden sposób naruszana wiertłem.
  • czy metodą ICON można usunąć wszystkie przebarwienia? – większość przebarwień usuwana jest całkowicie. Jeśli mamy do czynienia z dużymi głębokimi przebarwieniami, zabieg trawienia powierzchni zostaje powtórzony 2-3 krotnie co jeśli nie usunie przebarwienia w całości to na pewno znacząco zmniejszy jego widoczność.
  • czy usuwanie przebarwień uszkadza szkliwo? – preparat ICON wnikając w mikropory i nierówności szkliwa powoduje zwiększenie jego szczelności a co za tym idzie zwiększa jego odporność na próchnicę. Dzięki takiej właściwości preparat ten jest też stosowany do leczenia początkowych zmian próchnicowych bez użycia wierteł.
usuwanie przebarwień icon leczenie zębów icon Infiltracja zębiny icon