Pionowe wady zgryzu

Podczas analizy uzębienia, ortodonta zawsze ocenia modele diagnostyczne w każdej płaszczyźnie. Nieprawidłowościami pionowymi, nazywamy odchylenia w stosunku do płaszczyzny poziomej. Wady pionowe należą do bardzo trudnych w leczeniu zaburzeń wyrostkowo-zębowych, szkieletowych, nawykowych, zwyczajowych lub ich kombinacji. Podstawowy podział wad pionowych zawiera zgryzy głębokie oraz zgryzy otwarte.
Pionowe wady zgryzu Zgryz głęboki

Zgryz głęboki

Zgryz głęboki charakteryzuje się powiększonym nagryzem zębów siecznych. Przy dużym nasileniu wady, zagryzione zęby całkowicie nachodzą na zęby dolne, często dodatkowo powodując choroby przyzębia. Wczesne zdiagnozowanie nadmiernego nagryzu pionowego może znacznie ułatwić leczenie. Aby dowiedzieć się więcej na temat zgryzu głębokiego zajrzyj na naszą podstronę poświęconą tej tematyce – Zgryz głęboki

Zgryz otwarty

Zgryz otwarty charakteryzuje się ujemnym nagryzem. Innymi słowy jest to sytuacja, w której zęby górne i dolne nie łączą się ze sobą po zagryzieniu. W zależności od miejsca manifestowania wady, rozróżniamy:
  1. Zgryz otwarty przedni
  2. Zgryz otwarty boczny
Innym sposobem klasyfikacji jest rozgraniczenie na:
  1. Zgryz otwarty wyrostkowo-zębowy
  2. Zgryz otwarty szkieletowy
Więcej informacji dotyczących zgryzu otwartego znajduje się na podstronie – Zgryz otwarty

Wady ortodontyczne pionowe – Najczęściej zadawane pytania:

Częste pytania o aparat stałe estetyczny
  • Czy wady pionowe mogę współistnieć z innymi zaburzeniami ortodontycznymi ? Tak, zęby szczęki i żuchwy naturalne na siebie oddziałują. Często zaburzenie w jednej płaszczyźnie prowadzi do nieprawidłowości w pozostałych płaszczyznach. Często współwystępującą wadą zgryzu otwartego jest niewystarczający rozwój szczęki, manifestujący się wąskim podniebieniem, czego następstwem może być zgryz krzyżowy.
  • Mam mocno nasiloną postać wady, czy mogę być leczona wyłącznie operacyjnie ? Do leczenia operacyjnego kwalifikowani są pacjenci, u których tradycyjne leczenie jest niemożliwe. W dobie postępu, jaki się dokonał w ciągu ostatnich lat, konwencjonalne leczenie ortodontyczne pozwala pomóc znacznie większej liczbie pacjentów niż w przeszłości. Rozwój zaktowienia kostnego w postaci minipłytek lub miniimplantów ortodontycznych pozwala na satysfakcjonujące leczenie prawie każdej wady zgryzu. Każdy pacjent jest poddawany indywidualnej analizie, której celem są optymalne wyniki leczenia. W związku z terapią celowaną na jakość, czasami warto poddać się zabiegowi operacyjnemu, aby osiągnąć zamierzoną poprawę jakości i komfortu życia.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę