Atraumatyczne usuwanie zęba – ekstrakcja

Atraumatyczna ekstrakcja to określenie stało się bardzo modne wraz z rozwojem i coraz większym rozpowszechnieniem leczenia implantologicznego. Co ono właściwie oznacza? Atraumatyczna ekstrakcja zęba polega na jego jak najdelikatniejszym usunięciu, z minimalnym uszkodzeniem sąsiadujących tkanek – kości i dziąseł. Każde usunięcie zęba powinno być przeprowadzone na tyle delikatnie na ile jest to możliwe. Udowodniono jednak, że usuwanie zęba w standardowy sposób może powodować większe naprężenia w tkance kostnej niż ekstrakcja specjalnie do tego zaprojektowanymi narzędziami. W odcinku bocznym nie ma to aż tak kluczowego znaczenia. W przypadku zębów przednich w strefie estetycznej, planując wszczepianie implantów zęby powinny być usuwane w sposób wyjątkowo delikatny. Jak wygląda przebieg usuwania zęba w sposób atraumatyczny:
  • Lekarz stomatolog po standardowym znieczuleniu pacjenta uwalnia ząb od sąsiadującego dziąsła specjalnym narzędziem – periotomem. Następnie luzuje korzeń w zębodole unikając nacisku na tkankę kostną. Po naruszeniu stabilności korzenia lekarz usuwa ząb kleszczami z jak najmniejszym naciskiem na wyrostek kostny. W przypadku zębów wielokorzeniowych, zwykle wskazane jest rozseparowanie korzeni w celu jak najdelikatniejszego ich usunięcia. Po ekstrakcji, jeśli nie jest planowana natychmiastowe wszczepienie implantu zabezpiecza miejsce po korzeniu stożkiem fibryną bogatopłytkową A-PRF i w razie potrzeby zamyka dojście do zębodołu szwami lub przeszczepem tkanki miękkiej. Zabieg kończy laserowa biostymulacja pozwalająca na szybsze i mniej bolesne gojenie rany.
Najczęściej zadawane pytania:
  • czy atraumatyczne usunięcie zęba jest bolesne? – atraumatyczna ekstrakcja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak zwykłe usunięcie zęba. W porównaniu do niego jest ona dużo mniej nieprzyjemna z racji bardzo delikatnego obchodzenia się z sąsiadującymi tkankami, przez lekarza stomatologa.
  • czy atraumatyczne ekstrakcje nie trwają dłużej niż zwykłe? – wszystko zależy od stanu zęba i jego umocowania w tkance kostnej. Często atraumatyczne usuwanie zęba trwa dłużej niż zwykła ekstrakcja. W zamian jest to rekompensowane lepszym gojeniem i mniejszym zanikiem kostnym w miejscu po usunięciu zęba.
  • na czym polega zachowanie zębodołu po ekstrakcji? – procedura zachowania zębodołu po usunięciu zęba polega na podjęciu działań zmierzających do jak najmniejszego zaniku kości w okolicy po usuniętym zębie. Polega ona na bardzo delikatnej ekstrakcji z separacją korzeni zęba, uzupełnieniu zębodołu fibryną bogatopłytkową A-PRF oraz zamknięciu rany szwami lub przeszczepem tkanki miękkiej w celu zamknięcia zębodołu.
delikatne usuniecie zeba atraumatyczne ekstrakcje atraumatyczne usuwanie zebow

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę