A-PRF – fibryna bogatopłytkowa

A-PRF (Advanced Platelet Rich Fibrin) zaawansowana fibryna bogatopłytkowa – jest to autogenny biomateriał uzyskiwany z krwi pacjenta poprzez jej odwirowanie w wirówce laboratoryjnej. Efektem pobrania i odwirowania krwi żylnej pacjenta jest uzyskanie membrany fibrynowej o niezwykłych właściwościach. A-PRF zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu PDGF, VEGF, leukocyty, czynniki IGF-I i IGF-II, mediatory pro- i przeciwzapalne, interleukiny-1, interleukiny-6. Tak bogaty i skoncentrowany skład doskonale stymuluje gojenie tkanek miękich oraz wzrost kości. Początki badań nad zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej PRF w stomatologii sięgają lat 90, obecnie stosuje się zmodyfikowaną metodę uzyskiwania fibryny A-PRF, która charakteryzuje się jeszcze lepszym wpływem na gojenie tkanek. Zaletą zastosowania membrany fibrynowej jest długotrwałe i powolne uwalnianie wcześniej wymienionych czynników wzrostu, co wpływa na polepszenie gojenia. Szczególnie korzystne jest zastosowanie membran A-PRF w zabiegach stomatologicznych takich jak:
  • zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej – zarówno metodą otwartą jak i zamkniętą – jako materiał autogenny
  • zabezpieczenie zębodołu po chirurgicznych ekstrakcjach zębów 8 oraz zębów zatrzymanych, zmniejsza to ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu,oraz znacznie poprawia gojenie po trudnych ekstrakcjach
  • zachowanie zębodołu po atraumatycznym usunięciu zęba z myślą o przyszłym uzupełnieniu go za pomocą implantu – zastosowanie A-PRF znacznie redukuje zanik tkanki kostnej po ekstrakcji z odbudową lepszej jakościowo kości
  • uszczelnienie zębodołu po zabiegu natychmiastowego wszczepienia implantu po ekstrakcji zęba
  • przeszczepy kości i tkanek miękkich
  • zabiegi pokrycia recesji korzeniowych
Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy zabieg wytworzenia fibryny A-PRF jest bolesny? – jedynym nieprzyjemnym momentem dla pacjenta jest etap pobrania krwi pacjenta, zabieg ten nie różni się w żaden sposób od tradycyjnego pobrania krwi do badań laboratoryjnych. Następnie próbówki z pobraną krwią umieszczane są w wirówce laboratoryjnej i wirowane przez ok 15 minut. Po 15 minutach lekarz stomatolog prepraruje gotową membranę A-PRF za pomocą specjalnych narzędzi – PRF-Box i umieszcza ją w jamie ustnej pacjenta. Biomateriał ten jest w pełni biozgodny i bezpieczny.
  • Czym się różni osocze bogatopłytkowe PRP od fibryny bogatopłytkowej PRF? – Osocze bogatopłytkowe PRP stosowane jest w medycynie estetycznej w zabiegu mezoterapii – tzw. wampirzego liftingu. Ma ono płynną konstystencję w porównaniu do PRF która ma konstystencję galaretowatą. A-PRF oprócz czynników wzrostu zawiera w swoim składzie włókna kolagenowe oraz fibroblasty, które wspomagają gojenie tkanki kostnej, czego nie zawiera osocze bogatopłytkowe PRP.
fibryna bogatopłytkowa A-PRF wirówka stomatologiczna do uzyskania A-PRF

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę