Implanty natychmiastowe – po usunięciu zęba

Implant natychmiastowy jest to implant wszczepiany bezpośrednio po zabiegu usunięcia – ekstrakcji zęba. Implantacja taka umożliwia wykonanie zabiegu w miejscu po usuniętym zębie z wykorzystaniem istniejącego zębodołu po ekstrakcji. Często zabieg taki można wykonać bez dodatkowych cięć chirurgicznych skalpelem, co powoduje znacznie mniejszą ingerencję w tkanki pacjenta oraz lepsze i szybsze gojenie. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej APRF do uszczelnienia zębodołu po zabiegu pozwala przyspieszyć gojenie, a nieraz nawet zrezygnować z zakładania szwów chirurgicznych. Natychmiastowe wszczepienie implantu, jest obecnie najlepszą metodą uzupełnienia braku zęba odrazu w dniu jego usunięcia. Umożliwia zmniejszenie zaniku kości po ekstrakcji oraz przy uzyskaniu odpowiedniej stabilności implantu natychmiastowe uzupełnienie brakującego zęba za pomocą korony tymczasowej na implancie. Jest to jednak zależne, od stanu i ilości kości wokół implantu. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:
  • pierwsza wizyta: jest to wizyta konsultacyjna, lekarz stomatolog wykonuje dokładny przegląd stanu jamy ustnej pacjenta ze zdjęciem panoramicznym oraz planowaniem leczenia. Zaleca ewentualne dodatkowe leczenie oraz rozrysowuje i tłumaczy przebieg zabiegu. Wizytę kończy wykonanie tomografii komputerowej niezbędnej do zaplanowania zabiegu wszczepienia implantu.
  • druga wizyta: na tej wizycie, lekarz atraumatycznie usuwa ząb, po przygotowaniu łoża pod implant wykonuje natychmiastową implantację. Zabieg kończy się zabezpieczeniem zębodołu za pomocą błon APRF lub regeneracji kostnej za pomocą materiałów kościotwórczych.
Najczęściej zadawane pytania:
  • czy są przeciwskazania do implantacji natychmiastowej? – przeciwskazaniem do zabiegu natychmiastowego wszczepienia implantu po usunięciu zęba jest ostry stan zapalny w obrębie usuwanego zęba, zła higiena oraz zęby z próchnicą w jamie ustnej.
  • czy zabieg jest bolesny? – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najbardziej nieprzyjemnym momentem zabiegu jest usunięcie zęba, które lekarz stara się przeprowadzić maksymalnie delikatnie, z poszanowaniem tkanek wokół korzenia. Gojenie po zabiegu jest często szybsze niż po samej ekstrakcji, z powodu zabezpieczenia zębodołu błonami APRF oraz zaszycia rany poekstrakcyjnej.
  • czy można zabezpieczyć widoczny brak zęba po usunięciu? – po usunięciu zęba i natychmiastowej implantacji, lekarz może wykonać tymczasową koronę zabezpieczającą estetykę w miejscu zabiegu. W zależności od stabilizacji implantu po wszczepieniu korona taka może być wykonana bezpośrednio na implancie, lub może być przyklejona do sąsiednich zębów.

Zobacz efekty leczenia:

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę