Black Week

3 Grudnia zapraszamy na dni otwarte z medycyną estetyczną.

Oferujemy bezpłatne konsultacje oraz specjalne zniżki na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Przeczytaj więcej

Implanty cyrkonowe – ceramiczne

Implanty cyrkonowe są alternatywą dla tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu, które obecnie są najczęściej stosowanym typem implantów zębowych. Szacuje się jednak, że nadwrażliwość lub uczulenie na dwutlenek tytanu z którego wykonane są tradycyjne implanty może występować u 0,5-1% populacji. U osób z nadwrażliwością na implanty tytanowe po zabiegu mogą pojawiać się nietypowe objawy takie jak poczucie swędzenia, pieczenia, napuchnięcia lub bólu nawet po okresie zagojenia. Alternatywą dla uczulonych na tytan pacjentów mogą być implanty cyrkonowe. Dwutlenek cyrkonu jest bioobojętnym i niewchłanialnym materiałem znacznie przewyższającym wytrzymałością na pęknięcia lub zginanie inne materiały ceramiczne. Dodając do tego takie właściwości jak pełna biozgodność z tkankami, estetyczny jasny kolor zbliżony do koloru zębów okazuje się, że implanty cyrkonowe mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu. Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów cyrkonowych? Z założenia nie różni się on zbytnio od zabiegu wszczepienia tradycyjnych implantów tytanowych. Różnice występują w sytuacji jeśli zabieg wykonywany jest bezpośrednio po zabiegu usunięcia implantów tytanowych np. z powodu dolegliwości bólowych spowodowanych lub uczuleniowych spowodowanych nadwrażliwością na tytan:
  • Lekarz stomatolog wykonuje badanie tomografii komputerowej i na jego podstawie planuje przebieg zabiegu usunięcia implantów tytanowych i dobór odpowiednich implantów ceramicznych – wykonanych z tlenku cyrkonu
  • Po zabiegu wykręcenia uczulających implantów tytanowych na tej samej wizycie wprowadzone zostają implanty cyrkonowe. Ponieważ implanty ceramiczne są implantami jednoczęściowymi, bezpośrednio po zabiegu dopasowywane są w jamie ustnej pacjenta i po wykonaniu biostymulacji laserowej w celu polepszenia gojenia następuje okres gojenia który w przypadku implantów cyrkonowych trwa 3 miesiące w szczęce dolnej i 6 miesięcy w szczęce górnej.
  • Po okresie gojenia implantów wykonanych z cyrkonu lekarz pobiera wyciski i wykonuje gotowe uzupełnienie protetyczne.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Jakie zalety mają implanty cyrkonowe w porównaniu do tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu? – Największe zalety implantów ceramicznych to brak reakcji uczuleniowych, kolor zbliżony do koloru własnych zębów w przeciwieństwie do ciemnoszarego koloru implantów tytanowych, większa oporność na odkładanie się płytki nazębnej oraz co za tym idzie mniejsze ryzyko stanów zapalnych dziąseł i obniżania brzegu kości.
  • Jakie są największe wady implantów cyrkonowych? – największe wady takich implantów to dłuższy okres gojenia w porównaniu do implantów tytanowych, mniejszy wybór rozmiarów i kształtów oraz wyższa cena.
  • Jaki implant wybrać – tytanowy czy cyrkonowy? – Implanty cyrkonowe są implantami z wyboru u pacjentów uczulonych na implanty tytanowe, oraz pacjentów którzy nie chcą mieć metalowych wszczepów w jamie ustnej. U pozostałych pacjentów implantami pierwszego wyboru pozostają implanty tytanowe.

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę