Implanty cyrkonowe – ceramiczne

Implanty cyrkonowe są alternatywą dla tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu, które obecnie są najczęściej stosowanym typem implantów zębowych. Szacuje się, że nadwrażliwość lub uczulenie na metale będące domieszką tytanu z którego wykonane są tradycyjne implanty może występować u ok 0,5% populacji. U osób z nadwrażliwością na implanty tytanowe po zabiegu mogą pojawiać się nietypowe objawy takie jak poczucie swędzenia, pieczenia, napuchnięcia lub bólu nawet po okresie zagojenia. Alternatywą dla uczulonych na tytan pacjentów mogą być implanty cyrkonowe. Dwutlenek cyrkonu jest bioobojętnym i niewchłanialnym materiałem znacznie przewyższającym wytrzymałością na pęknięcia lub zginanie inne materiały ceramiczne. Dodając do tego takie właściwości jak pełna biozgodność z tkankami, estetyczny jasny kolor zbliżony do koloru zębów okazuje się, że implanty cyrkonowe mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu. Implant cyrkonowy najczęściej stosowany jest do zabiegów w strefie estetycznej, wszędzie tam gdzie ciemny kolor tradycyjnego implantu tytanowego mógłby powodować ciemne prześwity na tkance dziąsłowej.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów cyrkonowych? Jest on bardzo podobny do zabiegu wszczepienia tradycyjnych implantów tytanowych – gdzie odsyłamy do zapoznania się z całą procedurą zabiegową. Różnice w zabiegu występują tylko w sytuacji jeśli zabieg wykonywany jest bezpośrednio po zabiegu usunięcia implantów tytanowych np. z powodu dolegliwości bólowych spowodowanych lub uczuleniowych spowodowanych nadwrażliwością na tytan:
  • Lekarz stomatolog wykonuje badanie tomografii komputerowej i na jego podstawie planuje przebieg zabiegu usunięcia implantów tytanowych i dobór odpowiednich implantów ceramicznych – wykonanych z tlenku cyrkonu
  • Po zabiegu wykręcenia uczulających implantów tytanowych na tej samej wizycie wprowadzone zostają implanty cyrkonowe. Po wykonaniu ewentualnej regeneracji kostnej i biostymulacji laserowej w celu polepszenia gojenia następuje okres wgajania implantu cyrkonowego, który w przypadku implantów cyrkonowych trwa 3 miesiące w szczęce dolnej i 6 miesięcy w szczęce górnej.
  • Po okresie gojenia implantów wykonanych z cyrkonu lekarz pobiera wyciski i wykonuje gotowe uzupełnienie protetyczne.
Najczęściej zadawane pytania:
  • Jakie zalety mają implanty cyrkonowe w porównaniu do tradycyjnych implantów wykonanych z tytanu? – Największe zalety implantów ceramicznych to brak reakcji uczuleniowych, kolor zbliżony do koloru własnych zębów w przeciwieństwie do ciemnoszarego koloru implantów tytanowych, większa oporność na odkładanie się płytki nazębnej oraz co za tym idzie mniejsze ryzyko stanów zapalnych dziąseł i obniżania brzegu kości. Dodatkową zaletą jest lepszy stan tkanek miękkich w kontakcie z powierzchnią cyrkonową – są one bardziej odporne na ewentualne stany zapalne przy implantach.
  • Jakie są wady implantów cyrkonowych? – największe wady implantów wykonanych z cyrkonu to dłuższy okres gojenia w porównaniu do implantów tytanowych. Implanty tego typu z racji mniejszej popularności mają też mniejszy wybór rozmiarów i kształtów oraz wyższą cenę.
  • Jaki implant wybrać – tytanowy czy cyrkonowy? – Implanty cyrkonowe są implantami z wyboru u pacjentów uczulonych na implanty tytanowe, oraz pacjentów którzy nie chcą mieć metalowych wszczepów w jamie ustnej. Wskazaniem, może też być cienki typ dziąsła, niosący ryzyko prześwitywania ciemnego implantu tytanowego. W takiej sytuacji biały implant cyrkonowy jest praktycznie niewidoczny. U pozostałych pacjentów implantami pierwszego wyboru pozostają implanty tytanowe.

Zobacz efekty leczenia:

Implanty cytkonowe - korona

Implant cyrkonowy, korona cyrkonowa na implancie.

implanty cyrkonowe, korona cyrkonowa na implancie

Korona pełnoceramiczna na implancie cyrkonowym

Implant cyrkonowy
 

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę