Leczenie perforacji komory lub korzenia zęba

Perforacja komory lub korzenia zęba, to powikłanie do którego może dojść podczas leczenia endodontycznego. Dzieje się to zazwyczaj na etapie poszukiwania kanałów lub ich późniejszego opracowywania. Dawniej powikłanie to prowadziło do konieczności usunięcia takiego zęba. Obecne metody lecznicze pozwalają uratować ząb z perforacją komory lub korzenia. Komora zęba jest to przestrzeń, w której spotykają się naczynia krwionośne i komórki nerwowe z kanałów korzeniowych (rys. 1). Znalezienie wszystkich kanałów jest czynnością niosącą ryzyko perforacji. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą zarazem metodą pozwalająca opracować i odszukać wszystkie elementy anatomiczne zęba jest praca przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego. Duże powiększenie pozwala odróżnić struktury i barwy tkanek wymagających usunięcia, od tych, które powinny zostać oszczędzone minimalizując tym samym ryzyko perforacji korzenia zęba. W przypadku, gdy dojdzie do sperforowania ściany komory lub korzenia, jedynym ratunkiem może okazać się zastosowanie preparatu MTA (Mineral Trioxide Aggregate). Przeprowadzenie takiej procedury należy do zabiegów wysokiej precyzji wykonywanych najczęściej przy użyciu mikroskopu endodontycznego i często jest ostatnią deską ratunku przed usunięciem zagrożonego zęba. Najczęściej zadawane pytania
  • Czy wytrzymałość zęba ze sperforowaną komorą spada? Rozmiar perforacji, kwalifikującej się do leczenia jest niewielki. Odbudowa zęba za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych oraz korony protetycznej marginalizuje wpływ zaopatrzonej perforacji na wytrzymałość zęba.
  • Czy zastosowanie preparatu MTA pozwoli uniknąć ekstrakcji zęba? Perforacja komory zęba jest zawsze dodatkowym utrudnieniem na drodze do wyleczenia zęba. W przypadku każdego postępowania medycznego podkreśla się dużą wagę indywidualnej odpowiedzi organizmu na leczenie. Zastosowanie preparatu MTA daje bardzo dobre rezultaty u wielu pacjentów jednak o pełnym powodzeniu decydują jeszcze dodatkowe czynniki takie jak: wielkość i umiejscowienie perforacji oraz czas od powstania perforacji korzenia po którym zastosowano MTA.
Nowoczesna endodoncja we Wrocławiu Perforacja korony korzenia

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę