Odbudowa – regeneracja kości

Odbudowa i regeneracja kości daje możliwość wszczepiania implantów w miejscach, w których nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu biomateriałów kościotwórczych umożliwiających odbudowę zanikłej kości. Sterowana regeneracja kości umożliwia rozrost tkanki kostnej w niezbędnej lokalizacji w celu właściwego umiejscowienia implantu pod względem przyszłej odbudowy protetycznej. Decyzja o zastosowaniu sterowanej regeneracji kostnej podejmowana jest po analizie radiologicznej. Czasami konieczność taka ujawnia się dopiero podczas zabiegu, gdyż rutynowe badanie rtg nie zawsze daje pełny obraz kliniczny pola zabiegowego. Sterowaną regenerację kostną przeprowadza się przeważnie łącznie z zabiegiem implantacji. Czasami przy bardzo dużych ubytkach kostnych i braku potencjalnej stabilizacji odbudowę kostną wykonuje się jako osobny zabieg, a implanty wszczepia się dopiero po wytworzeniu się tkanki kostnej – zwykle po 5~9 miesiącach. Innym wskazaniem do odbudowy kostnej są rany poekstrakcyjne po usuniętych zębach – zwłaszcza w sytuacji gdy planowane jest przyszłościowe leczenie implantologiczne. Sam zabieg polega na umieszczeniu biomateriału w miejscu planowanej odbudowy kostnej i odpowiednie jego ukształtowanie. Całość przykrywa się zaporową błoną kolagenową i zaszywa. Zastosowanie resorbowalnej kolagenowej błony zaporowej zapobiega wrastaniu komórek nabłonka do biomateriału i umożliwia rozrost tkanki kostnej. Najczęściej zadawane pytania:
  • Jak często konieczna jest odbudowa kości? – statystycznie przy 40% zabiegów implantologicznych konieczna jest sterowana regeneracja kostna. Jej brak mimo wskazań może powodować pogorszenie utrzymania implantu w kości i zmniejszenie powierzchni kontaktu implant – kość.
  • Czy zabieg jest bolesny? – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny – podobnie jak zabieg wszczepienia implantów podczas którego jest najczęściej wykonywany. Po zabiegu wykonywana jest laserowa biostymulacja przyspieszająca gojenie i redukująca dolegliwości bólowe.
  • Czy w każdym przypadku można odbudować kość? – niestety nie w każdym przypadku można zastosować regenerację kostną. Lekarz stomatolog przed zabiegiem analizuje wiele czynników wpływających na ostateczny sukces i na ich podstawie ustala optymalny rodzaj leczenia i stosowania odbudowy kostnej.
Zachęcamy do pobrania broszury informacyjnej firmy FM Dental (370 KB)
Sterowana regeneracja kości Poszerzanie wymiaru kości Wrocław Odbudowa ilości kości Wrocław

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę