Ortodontyczne zamykanie diastemy

Środkowa diastema szczęki stanowi szczególny problem leczniczy. W zależności od przyczyny i wieku pacjenta rozróżniamy sytuacje, w których przestrzeń pomiędzy górnymi siekaczami może ulec samoistnemu zamknięciu oraz taką, w której do zaginięcia szpary jest konieczna interwencja lekarza. Częstą przyczyną powstawania przestrzeni między zębami siecznymi górnymi jest wnikanie włókien wędzidełka wargi górnej w wyrostek zębodołowy. U niektórych pacjentów zachodzi konieczność usunięcia przyczepu wędzidełka ułatwiając tym samym ortodontyczne zamknięcie przestrzeni zębowej. Kontrolowanie przez lekarza diastemy jest bardzo ważne już na samym początku jej wystąpienia, jednak leczenie właściwe często rozpoczyna się po wyrznięciu górnych stałych kłów. Ortodontyczne zamykanie diastemy u pacjentów dorosłych wiąże się z koniecznością zastosowania aparatu stałego. Zamknięcie przestrzeni międzyczębowych u dzieci, może przebiegać w różny sposób, zależny od etapu rozwoju, w którym wada zostanie zauważona. U niektórych pacjentów dorosłych, u których wady ortodontyczne nie występują, można rozważyć zamknięcie przestrzeni między górnymi zębami siecznymi przy użyciu uzupełnień protetycznych: Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy ortodontyczne zamknięcie diastemy jest trwałe ? Tak, leczenie ortodontyczne powinno zapewnić trwałość efektów. W zależności od indywidualnych warunków zgryzowych u każdego pacjenta, lekarz prowadzący leczenie, tak kieruję terapią, żeby zapewnić stabilność wyników. W niektórych przypadkach, konieczne jest zastosowanie reteinerów, które dodatkowo zwiększają trwałość efektów leczenia.
  • Czy chirurgiczna interwencja wycięcia wędzidełka jest bolesna ? Nie, cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a jego inwazyjność jest minimalna.
Zgryz prawidłowy Ortodonta WrocławZgryz prawidłowy Diastema ortodoncja wrocław Diastema – widok z przodu Ortodontyczne zamykanie diastemy wroclaw Diastema – widok powiększony

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę