Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe umożliwiają poprawienie estetyki uśmiechu i wyglądu zębów już podczas 1 wizyty w gabinecie. Zęby z defektami estetycznymi koloru, kształtu lub ustawienia w jamie ustnej nie są w żaden sposób szlifowane – uszkadzane. Cały zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zewnętrzną zębów cienkiej warstwy materiału kompozytowego – licówki kompozytowej tak aby pokryła ona defekty estetyczne lub odtworzyła kształt zęba aby był zbliżony jak najbardziej do ideału. Zastosowanie licówek kompozytowych umożliwia korektę niewielkich wad ustawienia zębów, zmianę kształtu zębów lub ich koloru. Większość zabiegów jest w pełni odwracalna gdyż naklejana licówka może być łatwo usunięta w celu powrotu do pierwotnego stanu uzębienia. Jak wygląda przebieg leczenia? Oto uproszczony schemat:

 • pierwsza wizyta: jest to konsultacja lekarska podczas której lekarz stomatolog poznaje oczekiwania estetyczne pacjenta i przedstawia możliwe warianty poprawy estetyki uśmiechu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do wykonania licówek kompozytowych, lekarz ustala czas trwania następnej wizyty w celu rozpoczęcia leczenia. Czasami w celu osiągnięcia lepszego efektu estetycznego zalecony może być zabieg wybielania lub piaskowania zębów.
 • druga wizyta: lekarz stomatolog wykonuje licówki kompozytowe w ustach pacjenta w celu osiągnięcia ustalonych efektów estetycznych. Czas wykonania jednej licówki kompozytowej wynosi zwykle około 45-60 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż zwykle nie ma konieczności najmniejszego nawet naruszania tkanek zęba.

Najczęściej zadawane pytania:

 • jakie są wskazania do licówek kompozytowych?– wskazaniami do zastosowania licówek są:
  • niedorozwój szkliwa i zębiny
  • trudne do wybielenia przebarwienia zębów
  • nieestetyczne wypełnienia zębów przednich
  • diastemy i tremy między zębami
  • ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
  • niekorzystny estetycznie kształt zębów przednich.
 • jakie są przeciwwskazania do licówek kompozytowych? – przeciwwskazaniem do wykonania licówek jest nawykowe zgrzytanie zębami, palenie papierosów oraz zła higiena jamy ustnej. W wyniku złej higieny jamy ustnej lub palenia papierosów powierzchnia licówki kompozytowej może łatwiej ulegać przebarwieniom niż szkliwo zęba. Zalecana jest okresowa kontrola licówek kompozytowych co 12 miesięcy w celu oceny ich stanu oraz ewentualnego polerowania powierzchni licówek jeśli jest taka konieczność.
 • jaka jest trwałość licówek kompozytowych? – trwałość licówek kompozytowych jest podobna do trwałości wypełnień w jamie ustnej, w przypadku dobrej higieny licówki mogą być w ustach przez wiele lat nie tracąc walorów estetycznych. Należy jednak pamiętać, że trwałość ta jest mniejsza niż licówek porcelanowych czy addycyjnych. Jest to związane z mniejszą wytrzymałością materiałów kompozytowych. Na szczęście jakiekolwiek pęknięcia czy przebarwienia licówek kompozytowych są znacznie łatwiejsze do naprawy niż w licówkach innego typu, gdyż wykonuje się je odrazu w ustach pacjenta bez odsyłania licówki do laboratorium protetycznego.

Zobacz efekty leczenia: