Korony na implantach

Korony na implantach są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnienie braku pojedynczego zęba. Pytania i odpowiedzi na temat kwalifikacji pacjentów do leczenia implantologicznego oraz opis jego rodzajów znajdą Państwo na stronie opisującej ogólne wskazania do implantacji. Tutaj zajmiemy się opisem przebiegu leczenia implantoprotetycznego, umożliwiającego odbudowanie braku pojedynczego zęba lub zębów za pomocą koron porcelanowych umocowanych na implantach. Główną zaletą leczenia za pomocą implantów w porównaniu do metody alternatywnej, czyli odbudowy braku zęba za pomocą mostu protetycznego jest brak konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów pacjenta. Tym samym nie ma konieczności ich nieodwracalnego uszkodzenia. Aby wykonać koronę na implancie, należy po zabiegu implantacji odczekać od 2 do 4 miesięcy w celu zrośnięcia się implantu zęba z kością. W przypadku implantów w dolnej szczęce trzeba odczekać 2 miesiące, w przypadku implantów w szczęce górnej czas wgajania jest dłuższy i wynosi miesiące. Po tym okresie przeprowadza się następujące procedury:
  • I wizyta: lekarz stomatolog po odkręca śruby gojące znajdujące się na implantach i przykręca do implantu tzw. transfery wyciskowe w celu pobrania wycisków protetycznych. Po ustaleniu koloru korony oraz jej rodzaju lekarz ponownie przykręca śruby gojące dziąsło. W zależności od wyboru pacjenta na implancie można wykonać korony porcelanowe licowane na metalu lub pełnoceramiczne korony cyrkonowe, które charakteryzują się największą możliwą estetyką.
  • II wizyta: technik protetyczny na podstawie wycisków dostarczonych z gabinetu implantologicznego odlewa model, na którym przygotowuje korony na implantach. Na drugiej wizycie lekarz stomatolog sprawdza dopasowanie koron na implantach pod względem funkcjonalnym i estetycznym, jeśli pacjent akceptuje kształt i kolor nowych koron protetycznych, lekarz przykręca je w ustach pacjenta na stałe. Na koniec wizyty lekarz informuje pacjenta o sposobie higieny wokół implantów, konieczności regularnych wizyt kontrolnych, oraz daje ulotkę informacyjną na powyższe tematy.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jak należy dbać o korony zacementowane na implantach? – sposób dbania o higienę koron na implantach nie różni się od sposobu utrzymywania higieny własnych zębów. Należy jednak pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych po 1i 6 miesiącu od zakończenia leczenia i potem co 12 miesięcy, podczas których lekarz stomatolog sprawdza zgryz na implancie, stan dziąseł oraz stan kości przy implantach na zdjęciu RTG.
  • czym się różnią korony cyrkonowe od standardowych? – różnica pomiędzy tymi dwoma typami koron polega na tym, iż korony cyrkonowe wykonane są całkowicie bez udziału metalu, dzięki temu za ich pomocą można osiągnąć najlepsze możliwe efekty estetyczne przy zachowaniu identycznej trwałości jaką charakteryzują się tradycyjne korony porcelanowe. Korony standardowe wykonane są z metalu na który następnie jest napalana porcelana. Powoduje to mniejszą przezierność odbudowy i mniejszą głębię koloru, aczkolwiek efekt estetyczny jest też bardzo dobry i nie odróżnia się od własnych zębów pacjenta.
  • jaka jest trwałość implantów i przykręconych na nich koron? – przy prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej trwałość implantu jest równa trwałości własnych zębów. W przypadku uszkodzenia korony na implancie zawsze może zostać ona ściągnięta, a na jej miejsce można wykonać nową koronę – nie wpływa to na trwałość implantu.
  • jaki jest całkowity czas oczekiwania na wykonanie koron po wgojeniu się implantów? – Czas wykonania gotowej korony protetycznej na implancie od momentu wycisku do jej przykręcenia na stałe to przeważnie ok 3-4 dni roboczych.
  • jak często należy robić przeglądy stomatologiczne koron na implantach? – W pierwszym roku użytkowania implantów konieczne są wizyty po 1 i 6 miesiącu od zakończenia leczenia. Po pierwszym roku użytkowania kontrole powinny być przeprowadzane identycznie jak w przypadku własnych zębów – zaleca się, aby przeglądy implantologiczne były wykonywane co 9~12 miesięcy. Pozwoli to w porę wykryć wszelkie stany zapalne, które nieleczone mogą prowadzić do zagrożenia trwałości implantów. Regularne zgodne z przedstawionym harmonogramem zgłaszanie się na wizyty kontrolne jest niezbędne w celu zachowania gwarancji na wszczepione implanty.
implanty korony porcelanowe

Korony na implantach Wrocław

implant po usunięciu zęba Wrocław

Implant po ekstrakcji zęba 22

zeby na implantach Wrocław

Korony zębów na implantach Wrocław

korona porcelanowa 5 górnej na implantach

Korona porcelanowa na implancie Wrocław

korona zęba 1 na implancie

Korona na implancie Wrocław

Korona cyrkonowa na implancie

Korona cyrkonowa, pełnoceramiczne na implantach

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę