Mosty na implantach

Mosty na implantach – czy to cyrkonowe czy tradycyjne licowane na metalu są bardzo komfortowym rozwiązaniem protetycznym rozwiązującym problem braków kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Zalety takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnych mostów to przede wszystkim:
  • brak konieczności szlifowania zębów filarowych
  • zapobieganie zanikowi kości po brakującym zębie
  • jest to rozwiązanie najbardziej zbliżone do naturalnego uzębienia
Pytania i odpowiedzi na temat kwalifikacji pacjentów do leczenia implantologicznego oraz opis jego rodzajów znajdą Państwo na stronie opisującej ogólne wskazania do implantacji. Poniżej opisujemy przebieg leczenia implantoprotetycznego umożliwiającego odbudowanie braków zębowych za pomocą mostu umocowanego na implantach. Leczenie takie umożliwia uzupełnienie braków zębowych mostem na implantach na stałe przykręconym w ustach pacjenta. Aby wykonać most protetyczny cementowany na implantach, należy po zabiegu implantacji odczekać od 2 do 4 miesięcy w celu zrośnięcia się implantów z kością. Po tym okresie przeprowadza się identyczne procedury jak w przypadku koron na implantach, zwykle leczenie takie trwa 2-3 wizyty:
  • I wizyta: lekarz stomatolog po odkręca śruby gojące znajdujące się na implantach i przykręca do implantu tzw. transfery wyciskowe. Ich zadaniem jest dokładne odwzorowanie warunków w jamie ustnej i określenie pozycji implantu na przyszłym modelu odlewanym przez technika. Następnie lekarz pobiera wyciski i ponownie przykręca śruby gojące dziąsło. Na tej wizycie ustalany jest rodzaj planowanej odbudowy – w zależności od wyboru pacjenta technik może wykonać most składający się z koron porcelanowych licowanych na metalu lub pełnoceramicznych korony cyrkonowych, które charakteryzują się największą możliwą estetyką.
  • II wizyta: technik protetyczny po odlaniu modeli gipsowych wykonuje most protetyczny i odsyła gotową pracę z powrotem do gabinetu. Lekarz stomatolog sprawdza dopasowanie koron na implantach pod względem funkcjonalnym i estetycznym, jeśli pacjent akceptuje kształt i kolor nowych koron protetycznych, lekarz przykręca je w ustach pacjenta na stałe. Na koniec wizyty lekarz informuje pacjenta o sposobie higieny wokół implantów, konieczności regularnych wizyt kontrolnych, oraz daje ulotkę informacyjną na powyższe tematy.
Najczęściej zadawane pytania:
  • jak należy dbać o mosty zacementowane na implantach? – sposób dbania o higienę mostów cementowanych na implantach nie różni się od sposobu utrzymywania higieny własnych zębów. Należy jednak pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych po 1 i 6 miesiącach od zacementowania mostu i następnie co 12 miesięcy.
  • jaka jest trwałość implantów i zacementowanych na nich mostów? – przy prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej trwałość implantu jest równa trwałości własnych zębów. W przypadku uszkodzenia mostu na implantach, zawsze może on zostać ściągnięty, a na jego miejsce można wykonać nowy most – nie wpływa to na trwałość implantu.
  • czy mosty cyrkonowe są tak samo wytrzymałe jak mosty wykonane z metalu? – most z tlenku cyrkonu jest tak samo wytrzymały jak most na podbudowie metalowej. Na trwałość mostu cyrkonowego udzielana jest pełna 2-letnia gwarancja – identyczna jak przy standardowych mostach porcelanowych. Jest to możliwe dzięki bardzo dużej wytrzymałości takich prac. Dodatkową zaletą jest perfekcyjny efekt estetyczny praktycznie niemożliwy do uzyskania przy mostach metalowych.
  • ile czasu trwa wykonanie mostu na implantach? – zwykle od momentu zagojenia dziąsła i pobrania wycisków do wykonania gotowego mostu upływa około 4-6 dni. Czasami przy większych, bardziej rozległych pracach czas ten może ulec wydłużeniu o 2-3 dni. Przy większych mostach protetycznych często konieczna jest dodatkowa wizyta podczas której lekarz stomatolog sprawdza gotowy szkielet mostu w ustach pacjenta. Dopiero po tym etapie most jest licowany porcelaną w laboratorium i przygotowany do cementowania na stałe.

Zobacz efekty leczenia:

Most na implantach - cyrkonowy

Mosty cyrkonowe na implantach Wrocław

Mosty na implantach Wrocław

Most górny na implantach Wrocław

most okrężny na implantach, przykręcany most

Most okrężny zębów dolnych

Odbudowa zębów bocznych, most na implantach

Most na implantach zębów bocznych

mosty na implantach zębów, most zębów dolnych

Okrężny most zębów dolnych na implantach

Most na implantach i wybielanie

Mosty na implantach oraz wybielanie zębów

Vita-Dent Stomatologia


Stomatolog Wrocław

ul. Nobla 3, Wrocław

tel. 71 750 12 12


Stomatolog Wrocław

Ogrodowa 17, Kiełczów

tel. 71 398 84 88


Stomatolog Wrocław

Powstańców Śląskich 58a/3, Wrocław

tel. 71 750 15 15

Zadbaj o swoje zęby

Wyślij nam wiadomość aby umówić wizytę